reklamı kapat

POPÜLER

türk telekom

Türk Telekom ve Huawei’den bir ilke imza atan 5G iş birliği

Türk Telekom ve Huawei, Türkiye’de bir ilke imza attı. Türk Telekom ve Huawei, eğitimde çığır açacak 5G ile sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri için güçlerini birleştirdi.

Bu kapsamda şirket 3GPP standartları ile uyumlu 5G test şebekesi üzerinden bulut tabanlı sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanım örneklerini başarı ile denedi. Deneyimleyerek öğrenmeye daha çok imkân sağlayan bu teknolojiler, ileride kurumların gündelik hayatlarındaki fiziksel kısıtları ortadan kaldırarak, gerçeklik olgusunu zenginleştirecek ve şirketlere potansiyel yeni iş alanları da yaratacak.

Türk Telekom’dan konu hakkında açıklama

Yusuf Kıraç “Huawei ile gerçekleştirdiğimiz 5G üzerinden eğitim denemesi ile 5G alanında çalışmalarımızı bir adım öteye taşıdık. Bundan sonra da şirket olarak 5G’nin farklı kullanım alanlarında da çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei’den konu hakkında açıklama

Huawei Mobil Şebekelerden Sorumlu Global Strateji Başkanı Tide Xu, Huawei’nin 2018’den itibaren uçtan uca 5G çözümleri sağlayabilen tek tedarikçi olduğunu belirtti. Şu ana kadar 5G konusunda 2.500’den fazla patente sahip olan Huawei, tüm dünyada 30’dan fazla operatörle 5G şebekesi için anlaşma imzalayarak 25.000 5G baz istasyonunu devreye aldı. Xu, “Bugün uçtan uca 5G şebeke elemanları kullanarak bu demoyu Türk Telekom ile birlikte gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de Türk Telekom ile 5G konusundaki çalışmalarımıza devam ederek, Türkiye’ye yeni teknolojilerin en hızlı şekilde getirilmesini sağlayacağız” dedi.