reklamı kapat

POPÜLER

Nokia 8 DxOMark

Nokia 8’in şaşırtan DxOMark kamera test sonuçları açıklandı

HMD Global çatısı altında karşımıza çıkan Nokia’nın mevcut amiral gemisi Nokia 8, DxOMark’ın detaylı kamera testine sokuldu. Telefon aldığı puanla rakiplerinin oldukça gerisinde aldı.

Satışa çıkan ürünlerin kameralarını profesyonel şekilde test eden ve değerlendiren DxOMark, bu sefer Nokia 8’i konuk etti. Arkasında Zeiss imzalı çift kamera sistemi bulunan telefon, buna rağmen fotoğraf tarafında 72, video tarafında ise 62 puan alabildi. Ortalam 68’de kalan ve bu puanla iPhone 6 ile Galaxy S6‘nın dahi altında yer alan telefon, elbette hayal kırıklığı yarattı. Şirketin bu alanda daha çok çalışması gerektiğini gösteren bu puan, telefonun fotoğraf için uygun olmadığını gösterdi. Yapılan inceleme sonucunda telefonun özellikle düşük ışıkta detay koruyamaması ve yüksek kumlama üretmesi gibi eleştiriler yapıldı. Zeiss lenslere rağmen köşelerde çok büyük keskinlik kaybı yaşayan telefon, ayrıca dijital zoom konusunda da sınıfta kaldı. Portre modunda iyi sonuçlar sunabilen ancak objeleri fondan iyi ayıramayan telefon, düşük ışıkta sunduğu otomatik netleme performansıyla da beğenilmedi. Elde çekilen videoları oldukça kötü nitelendirilen Nokia 8, doğru pozlama konusunda sorunları olduğunu gösterdi.

Teknik özellikleriyle Nokia 8

Qualcomm’un sekiz çekirdekli Snapdragon 835 işlemcisinin tercih edildiği telefonda 2K çözünürlüklü 5,3 inçlik IPS ekran ve 4 GB RAM bulunuyor. Telefonun dahili depolama kapasitesi 64 GB olsa da microSD kartlarla 256 GB’a kadar artırılabiliyor. Genel olarak teknik özellikleri iyi olan cihaz, kamera konusunda umutları beklenen Nokia 9’a bırakıyor. Umuyoruz HDM Global bu sefer sağlam kamera performansıyla karşımıza çıkabilir.

İlgili Video