reklamı kapat

POPÜLER

Nokia

Nokia, Alcatel-Lucent’i 15,6 milyar euroya satın aldı

Nokia, Fransız telekom ekipmanları üreticisi Alcatel-Lucent’i 15,6 milyar euroya satın aldığını duyurdu. Geleceğin bağlantı teknolojisi 5G’nin geliştirilmesi konusunda güçlerini birleştirdiklerini açıklayan Nokia ayrıca IP, bulut çözümleri, görüntü ve sensör teknolojilerine de odaklanacaklarını belirtti.

Alcatel-Lucent’in 1880 yılında Alexander Graham Bell tarafından kurulan Bell Laboratuvarı’nı da satın alan Nokia, bu birleşmeyi Nokia çatısı altında sürdüreceğini ifade etti. Merkezin Finlandiya’da yürütüleceğini açıklayan Nokia’nın, yapılan bu anlaşmayla birlikte ağ teknolojileri ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerle sıkı bir rekabetin içine girmesi bekleniyor. Nokia’nın Alcatel-Lucent’i satın almasıyla piyasaya Android’li cihazlar sunup sunmayacağı ise şu an için bilinmiyor. Nokia ve Alcatel-Lucent arasında yapılan satış sürecinin önümüzdeki yıl tamamlanması planlıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Nokia, Alcatel-Lucent’i 15,6 milyar euroya satın aldı” için 6 cevap

 1. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Nokia bitmişti hani :). Telekom sektöründe dev yatırımlar ile küllerinden doğacaklar. 2016 başında yeni cihazlarını göreceğimize inanıyorum.

 2. İnsanlar Nokia için hep ne dedi, akıllı telefon sektörüne giremediler, çağı yakalayamadılar, Symbian da çok oyalandılar, neden Android yapmadılar vs … Yani insanlar Nokia’ nın her zaman mobil cihazlar bölümünü eleştirdiler. Nokia dev bir şirket elbette, içinde bilmem kaç tane bölüm vardır ama son kullanıcıyı ilgilendiren bölümü hep mobil cihaz bölümü olmuştur yanlış mıyım? Peki bizi ilgilendiren bu mobil cihaz bölümü bitti mi, hem de ne biçim bitti. Zamanında değeri 300 milyar dolara yaklaştığı söylenen birimi Microsoft 7 milyar dolara satın aldı. Bu bitmek değilse nedir? Nokia açık seçik şekilde mobil cihazlar bölümü olarak bitmiştir. Telekom sektöründe yatırımları olabilir ama bu sektördeki yatırımları B2B alanında satış getirecek, bunun da bize cihaz anlamında ne gibi bir faydası olacak? 2016 başında yepyeni cihazlarla da gelseler, cihazları en güzel işletim sistemine sahip olup, en uzun batarya performansını da sağlasa artık toplayamazlar. İnsanlar artık Android ve iOS ekosistemleri etrafında toplandı ve dağılması pek olası değil. Hele hele bu dağılmayı Nokia gibi bir şirketin yapması bence hiç ama hiç olası değil.

 3. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Bundan 10 sene öncesinde koşulsuz olarak Nokia şuandakinden çok daha geniş bir şekilde piyasaya hakimdi. O durum değiştiyse yine değişebilir. Asus hiç yokken milyonları bulan satış rakamlarına ulaştı. Nokia’nın Apple-Samsung kadar yoğun bir satış rakamına ulaşması bence de zor. Ama Android N1 iyi bir sinyaldi ve Android ekosistemi içerisinde Nokia dönüş yapabilir. Nokia artış çalışmayan zarar eden ve eskimiş ağırlıklarından 7 Milyar dolar para alarak kurtuldu. Mobil cihaz bölümü bitti mi? Evet. Nokia markasının ve ürünlerinin saygınlığı bitti mi? Hayır. Bunun üzerinden geri dönüş doğru adımlar ile mümkün olacaktır. Rekabetin artması da bizim işimize gelecektir.

 4. Ismail Ozan Izci dedi ki:

  Kötü giden mali durumlarından ötürü 7.2 milyar dolara microsoft’ a satıldıktan iki sene sonra, nokia’ nın elde kalan kısmı, nasıl oluyor da 15,6 milyar euro ya bir firma satın alımı yapabiliyor, biri bunu açıklarsa sevinirim.

 5. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Nokia cihaz bölümünü satmadan önce yıllık 500 milyon dolar toplam zarar ediyordu. Sattığı yıl kara geçti. (Satış bedeli hariç.) Bu da cihaz biriminin çok daha fazla zarar ettiğini gösterir. Yani cihaz bölümü zarar eden bir şirket olarak satıldı. Örneğin Here markası Nokia’nın ve değeri sadece bu anlamda milyar dolar ediyor. Lumia markası ve fabrikalar, satış birimleri gibi yüklerden kurtulmuş oldu Nokia.

 6. Dediklerinize katılmamak elde değil. Tabiki geri dönüş yapılabilir, hiç yokken de yüksek satış yapan bir firma konumuna gelinebilir ki Asus sizin de dediğiniz gibi buna çok uygun bir örnek. Fakat firma Nokia ve sizin iddia ettiğinizin aksine ben saygınlığını kaybetmiş bir firma görüyorum. Dalga konusu haline geldikleri de aşikar. Ellerinde ki değerli birimleri birer birer satışa çıkarıyorlar ki bunun son örneği Here. Bugün yapılan açıklamada Here in ilerde katkı sağlayıp sağlayamacağına daha karar veremedik gibi birşeyler açıkladılar. Mobil cihaz birimi gitti, Here gitti gidecek, zamanında Microsoft bunların MixRadio servislerini sattı. Yani artık müşteri odaklı ürünleri kalmadı gibi birşey. İşte ben tüm bunları dikkate alarak, Nokia bundan sonra mobil cihaz sektöründeki rekabet üzerine bir etki yaratabilecek konuma gelemez diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi telekom sektöründe iş yapar, kablosuz ağ teknolojileri üzerine çalışır ama mobil cihaz konusunda işleri çok zor.