reklamı kapat

POPÜLER

Nokia X6 incelemesi

3.2 inç büyüklüğünde ekranı 360×640 piksel çözünürlük sunan cihaz 16 milyon renk desteği, yakınlık algılayıcısı, çizilmez ekran ve hareket algılayıcı ile dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazları dünyasında sağlam bir yer edinebilir. Ekranın hemen altında fiziksel tuş olarak tasarlanan çağrı tuşları ile ana menüy e ve çalışan uygulamalara erişim sağlayan orta seçim tuşu bulunuyor. Ön yüzde ikinci kamera dışında dikkat çeken bir diğer unsur da özel medy a tuşu. Ekranın sağ üst kısmına yerleştirilen bu dokunmatik tuş, müzik, galeri, internet gibi sık kullanılan fonksiyonlara kolay erişim sağlıyor. Cihazın sol yan yüzünde sadece SIM kart yuvası bulunuyor. Sağ yanda ses kontrol, kamera ve yaylı kilit tuşu konumlandırılmış. Üst kısımda ise microUSB bağlantı noktası, şarj bağlantısı, 3.5 mm s tandart kulaklık çıkışı ve güç düğmesi bulunuyor. Tüm bağlantı noktalarının ve tuşların kullanışlılık adına olması gereken en doğru yerde olduğunu söylemeliyiz. Şüphesiz tecrübeli Nokia’dan beklenen de bu.

GELİŞEN SYMBIAN VE DOKUNMATİK DÜNYA
Nokia X6, Symbian işletim sisteminin 9.4 versiyonu üzerinde S60 v5 arayüzü ile çalışıyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisi sayesinde ekran parmakla basınça uygulamadan rahatça kontrol edilebiliyor. İşletim sistemi ve arayüzde köklü olmasa da önemli sayılacak yenilikler var. Örneğin ilk oarak 5800 modelinde gördüğümüz, ve neden dört kişiyle sınırlandığını anlayamadığımız ana ekrandaki kişilerin sayısı 20’ye yükseltilmiş. Ekranda bu satırı sola sağa kaydırarak diğer kişilere ulaşabiliyorsunuz. Yine cihazı kullanmaya başladığımızda dikkatimizi çeken bir diğer özellik yazılım güncelleme. Doğrudan cihaz üzerinden yapılabilen güncellemeler cihazın çok daha istikrarlı çalışmasını ve yeni özellikleri hemen edinmesini sağlıyor. Böylece güncelleme ve yeni özellikleri edinmek için bilgisayar başına geçmeyi beklemeniz gerekmiyor.

O BİR MÜZİK UZMANI
Symbian işletim sisteminin başarısını kanıtlamış müzik çalar uygulaması Nokia X6 üzerinde güncellenmiş haliyle sunuluyor. Albüm görsellerini büyük olarak görüntüleyen uygulama ile müzik arşivinizi rahatça yönetebiliyorsunuz. Tabii X6 modelini müzik içeriği anlamında rakiplerinden ayıran bir özellik var. Comes With Music adıyla birkaç yıldır Avrupa’da hizmette olan servis cihazın satışa sunulmasıyla birlikte Türk kullanıcılara da sunulmaya başlayacak. Bu ser vis sayesinde Nokia X6 modelini satın alıp kayıt olduğunuz andan itibaren bir yıl boyunca 4 milyonun üzerinde müzik parçasından oluşan Ovi Müzik arşivinden sınır sız indirme yapabiliyorsunuz. Yol sonuna kadar 6 milyon parçayı bulması beklenen Ovi Müzik arşivinde y erli parçalar da bulunuyor. Müzik parçalarını doğrudan cep telefonunuza indirebildiğiniz gibi bilgisayarınıza da indirebiliyorsunuz. Hem kulaklık, hem hoparlörde yüksek ses kalitesi, 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı, Shazam müzik tanıma uygulaması, FM radyo ve Playlist DJ uygulaması gibi özellikleriyle müzik tutkunları için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek komple bir paket olarak görülebilir.

GÜÇLÜ KAMERA
Nokia X6 üzerinde Carl Zeiss objektifli 5 megapiksel çözünürlük sunan güçlü bir kamera bulunuyor. Otomatik netleme özelliği ve yüksek kaliteli video kaydetme yeteneği sayesinde görüntüleme ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak kadar güçlü. Fakat bir önceki Nokia testimizde belirttiğimiz eksikliği yinelemek durumundayız. Artık Nokia’nın kamera uygulamasını yenilemesi gerekiyor. Rakipler gülümseme yakalama, yüz algılama gibi birçok yeni özellikle gücüne güç katarken Nokia hala yüksek fotoğraf ve video kalitesine güveniyor. Evet sonuçlar gayet başarılı fakat daha kullanışlı ve zengin bir uygulama şart. Genel özellikleriyle oldukça gelişmiş bir mobil iletişim ve eğlence cihazı olan Nokia X6, 3G, HSDPA ve Wi-Fi bağlantılarıyla hızlı ve kesintisiz bir internet erişimi imkanı tanıyor. Yüklü gelen Facebook uygulaması gibi başarılı birçok uygulama ve oyun Ovi Store üzerinden indirilebiliyor. Güçlü müzik yetenekleri ve bir yıl sınırsız müzik indirme servisi sayesinde müziksever genç kesimin ilgisini çekeceği aşikar.

İLK KAPASİTİF
Nokia’nın ilk kapasitif dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazı

KAMERA5 MP çözünürlük sunan kamera Nokia’nın başarısının devamı niteliğinde

MÜZİKLE GELİYORComes With Music servisi 1 yıl boyunca sınırsız müzik indirme imkanı tanıyor

BAĞLANTI3G ve HSDPA bağlantılarının yanı sıra Wi-Fi sayesinde her an internete erişebilirsiniz

NAVİGASYONÜcretsiz olarak sunulan Ovi Haritalar mobil navigasyonun en iyilerinden

KULAKLIK3.5 mm kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Hassas dokunmatik ekran, sınırsız müzik servisi. Wi-Fi ve yüksek hızlı HSDPA bağlantıları büyük avantaj. Kamera yüksek performans sunuyor.

EKSİLER
USB üzerinden şarj edilemiyor. Arayüz hala tam olarak olgunlaşmamış. Hafıza kartı desteği yok.

SONUÇ
Bir yıllık müzik servisiyle müzik tutkunlarının es geçemeyeceği güçlü bir mobil iletişim ve eğlence cihazı olan Nokia X6, yazılım ve zengin bağlantı özellikleriyle yeni bir alternatif.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian 9.4 S60 v5

Şebeke
• GSM – HSDPA

Ekran
• 3.2 inç 360×640 piksel
• 16M renk kapasitif dokunmatik LCD

Hafıza
• 16 GB dahili

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus
• Yüksek kalite video kaydı

Multimedya Desteği
• MP3, MP4, WMV, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
• 420 / 6 saat

Navigasyon
• A-GPS ve Ovi Haritalar

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi, UPNP

Boyutlar
• 111 x 51 x 13.8 mm

Ağırlık
• 122 gram