reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia Chat with RTX

Nvidia, Chat with RTX ile PC’de yerleşik sohbet botu çalıştırma deneyimi sunuyor

 - Güncelleme: 13 Şubat 2024 19:43

Ekran kartı pazarının en büyük ismi olmayı sürdüren Nvidia, Chat with RTX ile PC’de yerleşik sohbet botu deneyimi sunuyor.

Nvidia, bugün demo olarak kullanıma sunulan Chat with RTX isimli sistemiyle kişilerin kendi PC’lerinde LLM yani ChatGPT gibi sistemlerin merkezinde yer alan büyük dil modellerini çalıştırmasına imkan tanıyor. Çevrimdışı kullanıcı deneyimi özelinde hazırlanan sistem, RTX 40 serisi yanında RTX 30 serisi ekran kartlarına da destek veriyor. Kullanmak için 8 GB VRAM’in yeterli olduğu altyapı, Meta’nın oldukça iyi bulunan Llama 2 LLM’ini de yerleşik olarak çalıştırabiliyor. Seçilen modele göre 50 GB ila 100 GB arasında bir yer kaplayan uygulama (İndirme yapılıyor), elbette ChatGPT ya da Google Gemini (Eski adıyla Bard) kadar gelişmiş bir deneyim sunmuyor ancak birçok farklı işlem için çevrimdışı yapıdan dolayı daha güvenli bir seçenek oluyor. Tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz Chat with RTX, girilen metin dosyalarını analiz ederek cevaplar üretebiliyor ya da bağlantısı verilen YouTube videolarını analiz ederek, video hakkında sorulan sorulara hızlı şekilde cevap verebiliyor. Dikkat çekmeyi başaran ve büyük bir potansiyel ortaya koyan sisteme buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia RTX ekran kartları bundan önce SDR içerikleri HDR yapabilir hale gelmeleriyle ses getirmişti. Nvidia’nın yapay zeka tarafına yaptığı yatırımın faydaları çıkmaya devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz ay duyurulan ve kullanıma sunulan RTX Video HDR özelliği, spesifik olarak videolara odaklanıyor ve yapay zeka ile analiz yaparak standart SDR içerikleri HDR yapabiliyor.

Windows’ta HDR’ın açılması için HDR10 uyumlu bir monitör yeterli oluyor, HDR içerikler uygun şartlar altında daha etkileyici bir görüntüleme deneyimi sunabiliyor. Bugün çıkan Nvidia 551.23 Game Ready sürücüleri kapsamında gelen teknoloji, şu an Microsoft Edge ve Google Chrome üzerinde aktif olarak kullanılabiliyor. Zamanla daha iyi hale gelecek teknoloji, deneyenlere göre şimdiden fena sonuçlar ortaya koymuyor.

Ekran kartı devi Nvidia, CES 2024 kapsamında da çok daha keskin ve net görüntüler için G-SYNC Pulsar teknolojisini duyurmuştu. Nvidia ekran kartlarında ve uyumlu monitörlerde yer alan G-SYNC teknolojisi uzun yıllardır kullanımda. Yırtılmasız akıcı bir oyun deneyimi sunan bu sevilen teknoloji için CES 2024 kapsamında G-SYNC Pulsar adı verilen bir versiyon karşımıza çıktı.

Bu teknoloji oyunlardaki hızlı hareketler anında oluşan bulanıklığı hatırı sayılır oranda azaltıyor, bu sayede çok daha akıcı ve net bir oyun deneyimi elde edilebiliyor. Pulsar yapılan açıklamaya göre iki farklı önemli teknolojiyi birleştiriyor, bunlar Adaptive Overdrive ve Pulse Modulation olarak aktarılıyor. Nvidia’ya göre Adaptive Overdrive piksellerin bir renkten diğerine geçiş hızını dinamik olarak ayarlıyor.

Bu altyapı direkt olarak monitör parlaklığının ve süresinin elektriksel akımını kontrol eden Pulse Modulation ile birleştiriliyor. Kağıt üzerinde iyi görünen teknoloji çok daha iyi bir oyun deneyimi vadediyor ancak maalesef ilk aşamada sadece ASUS ROG Swift PG27 Series G-SYNC monitörlerde ve yıl sonunda denenebilecek.

CES 2024 kapsamında “SUPER” serisi yeni ekran kartlarını duyuran Nvidia, aynı zamanda GeForce Now için de iki farklı duyuru yapmıştı. İlk olarak servise Cloud G-Sync desteğinin geleceği duyuruldu. Monitörler için sunulan G-Sync’in “bulut” versiyonu, açıldığı zaman bulutta elde edilebilecek en akıcı oyun deneyimi için ekranın yenileme hızlarını akış / aktarım hızıyla eşleştirecek şekilde değiştirecek. Çok daha keyifli bir yırtılmasız oyun deneyimi getirecek sistem henüz ne zaman herkese aktif edilecek belli olmuş değil.

Türkiye’de İstanbul ve Ankara merkezli sunucular üzerinden hizmet veren servis için duyurulan Day Pass ise bir “öncü deneme sistemi” konumunda yer alıyor. Şubat ayının başından itibaren kullanıcılar aylık aboneliklere geçmeden önce hizmeti denemek için Day Pass satın alabilecek. Day Pass’ler, DLSS 3.5, Reflex ve ışın izleme dahil olmak üzere Priority ve Ultimate üyeleriyle aynı özelliklere erişebilecek ve Priority için 4 dolar, Ultimate denemesi içinse 8 dolar fiyata sahip olacak.

Nvidia teknolojileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli