reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia LOG Tasarım

Nvidia, “değer” açısından Amazon ve Alphabet gibi devleri geride bıraktı

 - Güncelleme: 22 Şubat 2024 09:26

Ekran kartı pazarının en büyük ismi olmayı sürdüren Nvidia, “değer” açısından Amazon ve Alphabet gibi devleri geride bıraktı.

Nvidia, kısa süre önce Amazon ve Alphabet’in piyasa değerini geride bırakmayı başardı. Şu an dünyanın en değerli dördüncü şirketi olan firma, son yıllarda hem ekran kartı pazarında hem de yapay zeka sistemlerine güç veren sunucu tarafına yönelik çözümleriyle inanılmaz bir yükseliş ivmesi yakalamış durumda. ChatGPT başta olmak üzere çok sayıda üretken yapay zeka sistemine güç veren sunucularda, Nvidia’nın özel hazırladığı GPU birimleri kullanılıyor, firmanın o özel çözümleri tam anlamıyla yok satıyor. Nvidia bundan önce ise demo olarak kullanıma sunulan Chat with RTX isimli sistemiyle ses getirdi. Bu sistem kişilerin kendi PC’lerinde LLM yani ChatGPT gibi sistemlerin merkezinde yer alan büyük dil modellerini çalıştırmasına imkan tanıyor. Çevrimdışı kullanıcı deneyimi özelinde hazırlanan sistem, RTX 40 serisi yanında RTX 30 serisi ekran kartlarına da destek veriyor. Kullanmak için 8 GB VRAM’in yeterli olduğu altyapı, Meta’nın oldukça iyi bulunan Llama 2 LLM’ini de yerleşik olarak çalıştırabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seçilen modele göre 50 GB ila 100 GB arasında bir yer kaplayan uygulama (İndirme yapılıyor), elbette ChatGPT ya da Google Gemini (Eski adıyla Bard) kadar gelişmiş bir deneyim sunmuyor ancak birçok farklı işlem için çevrimdışı yapıdan dolayı daha güvenli bir seçenek oluyor. Tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz Chat with RTX, girilen metin dosyalarını analiz ederek cevaplar üretebiliyor ya da bağlantısı verilen YouTube videolarını analiz ederek, video hakkında sorulan sorulara hızlı şekilde cevap verebiliyor. Dikkat çekmeyi başaran ve büyük bir potansiyel ortaya koyan sisteme buradan ulaşabilirsiniz.

Nvidia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli