reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia GeForce RTX 3090

Nvidia GeForce RTX 3090 için referans tasarım netleşti, olası fiyat sızdı

Ekran kartı pazarının dev ismi Nvidia, “RTX” serisi yeni ekran kartları üzerinde çalışıyor. Yakında gelecek kartların yıldızı GeForce RTX 3090 olacak.

Nvidia, uzun zaman önce tanıttığı RTX serisi yeni nesil ekran kartları ile biliyorsunuz pazarda çok büyük ses getirdi. Bu yeni nesil kartlardaki RTX takısının arkasında temel olarak “Ray Tracing” teknolojisi yer alıyor. Bu teknoloji kartlardaki “RT çekirdekler” üzerine kuruluyor ve ışık hüzmelerinin inanılmaz gerçekçi şekilde yansıtılmasına imkan tanıyor. Özellikle oyunlar için harika duran bu teknoloji, daha önce görülmemiş grafik ve atmosferlerin oluşturulmasına imkan tanıyor. Işığı ve ortamı adeta gerçek hale getiren bu teknoloji, RTX 3000 serisi yeni kartlarda daha da iyi hale getirilecek. 1 Eylül tarihinde tanıtılacak yeni kartlardan GeForce RTX 3090 için resmi referans tasarım da netlik kazanmış durumda. Firmanın resmi olarak paylaştığı video ile yukarıda gördüğünüz çift fanlı (İki yüzde de karşı konumda fan yer alıyor) tasarımın kesin olarak kullanılacağı netleşmiş oldu. Tam 3 slot kullanacak ve gücünü 12 pin bağlantıdan alacak kart, yeni serinin en güçlüsü olacak ve söylendiği kadarıyla 24 GB GDDR6X bellek kullanıyor. Kartın gelen boyutu gerçekten oldukça büyük görünüyor. Bu açıdan kart birçok ufak kasaya sığmayacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

https://twitter.com/GarnetSunset/status/1296891307999338496?s=20

Nvidia GeForce RTX 3090 çok pahalı olacak

Ampere temelli kart için bazı kaynaklar 1.400 dolarlık bir fiyat etiketinden bahsediyor. Bazı kaynaklar ise 1.900 hatta 2 bin dolardan bahsediyor. Her oyuncuya / kişiye hitap etmeyen kart, elbette yalnız kalmayacak. Seride RTX 3080, 3070, 3060 gibi daha düşük modeller de olacak. Aynı zamanda farklı tasarımlara sahip Asus ya da Gigabyte gibi firmalardan da özel kartlar gelecek.

İlginizi Çekebilir

Sadece 50 dolarlık mikro oyun konsolu