reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia GeForce RTX 3080

Nvidia GeForce RTX 3080 için tasarım ve teknik detaylar sızdı

Ekran kartı pazarının dev ismi Nvidia, “RTX” serisi yeni ekran kartları üzerinde çalışıyor. İşte karşınızda Nvidia GeForce RTX 3080.

Nvidia, uzun zaman önce tanıttığı RTX serisi yeni nesil ekran kartları ile biliyorsunuz pazarda çok büyük ses getiriyor. Bu yeni nesil kartlardaki RTX takısının arkasında temel olarak “Ray Tracing” teknolojisi yer alıyor. Bu teknoloji kartlardaki “RT çekirdekler” üzerine kuruluyor ve ışık hüzmelerinin inanılmaz gerçekçi şekilde yansıtılmasına imkan tanıyor. Özellikle oyunlar için harika duran bu teknoloji, daha önce görülmemiş grafik ve atmosferlerin oluşturulmasına imkan tanıyor. Işığı ve ortamı adeta gerçek hale getiren bu teknoloji, RTX 3000 serisi yeni kartlarda daha da iyi hale getirilecek deniyor. Yeni kartlarda özellikle üst seviyede ciddi bir performans artışı olacak ve Ray Tracing esas şimdi çok daha etkili olacak yorumları yapılıyor. İşte bu serinin en üstünde yer alan kartlardan Nvidia GeForce RTX 3080, dikkat çeken referans tasarımı ve bazı teknik detayları ile karşımızda. RTX 3080 Ti modelinin altına konumlandırılacak kart, görebileceğiniz üzere ilginç bir referans tasarıma sahip. Bünyesinde önde ve arkada olmak üzere iki tane fan kullanılan tasarım, şimdilik genel olarak çok beğenilmiyor ancak soğutma konusunda çok iyi olacak izlenimi oluşturuyor.

Bu “X formundaki” tasarım, elbette her GeForce RTX 3080 kartın böyle görüneceği anlamına gelmiyor. Biliyorsunuz her firma kendi soğutma sistemini ve tasarımını geliştiriyor. Peki teknik detaylar? Nvidia GeForce RTX 3080 eğer sızanlar doğruysa Ampere temelli GPU üzerine kuruluyor ve 4.352 CUDA çekirdeği ile geliyor. Bazı kaynaklar RTX 3080 Ti‘da “5.376 CUDA” çekirdeğinin olacağını aktarıyor. Ti’ın yerini aldığı modelden tam yüzde 40 daha hızlı olacağı söylenirken, normal GeForce RTX 3080‘in 10 GB VRAM ile 320-bit bus detayıyla geleceği de sızanlar arasında yer alıyor. Yeni RTX serisi ekran kartlarının 2020 üçüncü çeyrekte tanıtılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia GeForce RTX 3080 dikkat çekerken, firma en son RTX Voice ile gündem olmuştu

Nvidia RTX serisi ekran kartına sahip kişilerin buradan edinebilecekleri bir yazılım olan RTX Voice, temel olarak mikrofon ile ses kaydı / sesli görüşme üzerine odaklanıyor. Bu yazılım kartların yeni nesil donanımlarını kullanıyor ve özel analizler ile ortam gürültüsünü kişinin sesinden uçuk seviyede iyi şekilde ayırabiliyor. Bu sayede basit mikrofonlarla dahi çok ama çok net ses kaydı almanıza ya da görüşme / yayın yapmanıza imkan tanıyan teknoloji, birçok yayıncının canını sıkan mekanik klavye gürültüsünü dahi rahatlıkla ortadan kaldırabiliyor. Burada masaya yapılacak ciddi darbelerin dahi ses kesilebiliyor, yayına / kayda sadece sizin sesinizin çıkması sağlanıyor. Aktif olarak kullanıldığı zaman sistem performansına yüzde 15’lere kadar olumsuz etkisinin olabildiği aktarılan RTX Voice, bu açıdan gerçekten sağlam sistemlere ihtiyaç duyuyor.

İlginizi Çekebilir

Sadece 50 dolarlık mikro oyun konsolu

İLGİLİ HABERLER