reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA RTX 2080 Ti

NVIDIA’nın yeni canavarları ile tanışın: RTX 2080 ve RTX 2080 Ti

Köln’de başlayan Gamescom, ilk büyük duyurusuna ev sahipliği yaptı. NVIDIA, yeni GeForce oyuncu kartlarını kullanıcıların beğenisine sundu.

Avrupa’nın en büyük oyun fuarlarından Gamescom 2018, kapısını nihayet açtı. Fuarın ilk büyük duyurusu ise NVIDIA tarafından geliyor. Son birkaç gündür sayısız sızıntı ile gösterinin tüm sürprizi kaçmış gibi görünse de panel başlar başlamaz şaşırtıcı bir açıklama yapıldı. Sızıntıların tamamının hatalı olduğunu açıklayan NVIDIA CEO’su Jensen Huang, merakla beklenen tanıtımı gerçekleştirdi. Yeni ekran kartları RTX 2080 ve RTX 2080 Ti beraberinde hayli iddialı özellikler getiriyor. NVIDIA, 1080’in 9 TFLOP’luk gücünü 2080’de 14 TFLOP‘a çıkarıyor. Kartların en önemli özelliği ise gerçek zamanlı ray tracing. Adeta çağ atlatan yeni grafik kartları ile beraber gerçeğinden ayırt edilemez ışıklandırma ve gölgelendirme detayları elde etmek mümkün oluyor. Devrimsel bir gelişimle gelen ekran kartları, olasılıkları en üst noktaya çıkarıyor ve yapılmamışı yapıyor. Yeni ekran kartları makine öğrenimli araştırmalar için de büyük önem taşıyor. Otomotivden bilime kadar pek çok alanda yepyeni olasılıklar sunuyor. NVIDIA’nın gerçek zamanlı ray-tracing özelliğinin Shadow Of The Tomb Raider’da kendini göstereceği belirtildi. Battlefield V ve Metro Exodus’ta ise performans artışına şahit olacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gerçeğin kusursuz yansıması

Etkileyici bir deneyimin kapılarını aralayan yeni ekran kartı, benzersiz bir performansı kullanıcılarla buluşturuyor. Detayların etkileyiciliği bir yana böylesine güçlü bir ekran kartının erişilebilirliği de heyecan verici. Asus, EVGA, Gigabyte, MSI, PNY ve Zotac ekran kartlarını bugünden itibaren ön siparişe açacağını belirtti. NVIDIA’nın kendi ürettiği Founders Editions versiyonlarının fiyatları ise açıklandı. Founders Editions versiyonu RTX 2080, 800 dolarlık fiyat etiketiyle geliyor. RTX 2080 Ti’ın Founders Editions versiyonuna sahip olmak içinse 1.200 doları gözden çıkarmak gerekiyor. Founders Editions versiyonuna dahil olan kartlar 20 Eylül’den itibaren kullanıcılara gönderilecek. Founders Editions almak istemeyenler için 2080 ve 2080 Ti sırasıyla 700 dolar ve 1.000 dolar fiyat etiketine sahip.

İlgili video

RTX 2080RTX 2080 Ti
GPU mimarisiTuringTuring
Boost clock1710 MHz1545 MHz
Çerçeve arabellek8 GB GDDR611 GB GDDR6
Bellek hızı14 Gbps14 Gbps