reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia Omniverse Avatar

Nvidia, Omniverse Avatar ile bir gelecek gösterimi daha yaptı

Nvidia, metaverse kavramının gündemden düşmediği son dönemde Omniverse Avatar ile bir gelecek gösterimi daha yaptı. İşte detaylar;

Ekran kartı devi Nvidia, Omniverse Avatar ile sanal karakterlerin geleceğini kurduklarını aktarıyor ve bu konuda iddialı görünüyor. Firmanın GTC konferansı kapsamında CEO Jensen Huang tarafından tanıtılan Omniverse Avatar platformu, firmanın geliştirdiği en son teknolojilerinden yararlanıyor.

Omniverse Avatar ile temel olarak insanların yerini alan ya da insanları taklit eden “dijital avatarlara” odaklanan Nvidia, bu platformda üretilen dijital avatarların ışın izleme temelinde üç boyutlu olacağın, avatarların insanlar ile doğal etkileşime girebileceğini ve doğal konuşma yapabileceklerini aktarıyor.

Bu dijital avatarlar için Nvidia’nın birçok farklı gelecek gösterimi bulunuyor. Omniverse Avatar temelinde hazırlanan avatarların örneğin yemek siparişi verirken kişilere yardımcı olabileceği ve online iş toplantılarda kişilerin yerini alabileceği aktarılıyor. Aynı zamanda avartarların oyun dünyasına girişi de kâğıt üzerinde aktarılanlar arasında.

Yapay zekâ temelinde dijital avatar oluşturmayı Omniverse Avatar platformu ile bir sonraki seviyeye taşıdıklarını aktaran Nvidia, süreçte hazırlanan dijital avatarları, 3D boyutlu dijital varlıklarıyla otomobiller içerisine sokmayı da hayal ediyor.

Kişilerin kendisini sanal dünyaya olabilecek en gerçekçi şekilde dahil etmesine imkân tanıyacak altyapı, metaverse geleceği için önemli görünüyor ancak çok yakın geleceğe hitap etmiyor. Bu tarz altyapıların genel kullanımı özelinde daha ciddi bir süre bulunuyor olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia, Omniverse Avatar ile dikkat çekerken, Facebook metaverse için şunları düşünüyor

Artık çatı şirket olarak Meta adını alan firma, biliyorsunuz geçtiğimiz hafta metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Facebook’un / Meta’nın kurduğu bir “sanal dünya” olarak karşımızda yer alıyor.

Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren firma, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil iş / çalışma (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Facebook, aynı zamanda süreci sadece sanal ile kısıtlamak da istemiyor. Firma, fiziksel dünya ile sanalı birleştirmek yani temel olarak artırılmış gerçeklik temelinde bir metaverse kurmak istiyor.

Nvidia’nın detaylı sunumu direkt olarak aşağıda izleyebilirsiniz: