reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia ARM

Nvidia, siber saldırıya uğradığını ve verilerin gittiğini doğruladı

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Nvidia, yapılan incelemeler sonrasında siber saldırıya uğradığını ve verilerin gittiğini doğruladı.

Siber saldırı konusunda geçtiğimiz günlerde Nvidia bazı iddialar üzerinden gündeme gelmişti. Ekran kartı devi, bugün artık yüzde 100 netleştiği kadarıyla geçtiğimiz hafta çok büyük sayılacak bir siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Daha önce bazı kaynaklar sürecin sadece bir ransomware saldırı olduğunu aktarırken, bazıları 1 TB civarında verinin çalındığını iddia etmişti. Biraz önce resmi bir açıklama yapan dev üretici Nvidia, süreci doğruladı ve çok kilit verilerin internete sızdırılmaya başlandığını doğruladı. Söylendiği kadarıyla saldırının arkasında LAPSUS$ isimli bir grup yer alıyor.

Nvidia doğal olarak şimdilik hangi verilerin gittiğini ayrıntılı olarak açıklamıyor ancak süreçte ciddi araştırmaların yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bazı işaretlere göre firmanın sürücü ve DLSS kaynak kodları dahi sızdırılanlar arasında bulunuyor. LAPSUS$ şu an daha fazla veriyi internette yayınlamamak için Nvidia tarafından para talep ediyor. Grubun bu konuda bir para alması ise pek olası durmuyor.

Bu arada bugün Toyota da benzer bir konuda gündeme gelmişti. Toyota’ya değil ancak tedarikçisi Kojima Industries Corporation firmasına siber saldırı yapıldı. Toyota’nın otomobilleri için iç ve dış birçok parça ürettiği aktarılan Kojima Industries Corporation, siber saldırı nedeniyle kendi üretimini ve Toyota’ya tedariği sağlayamaz hale geldi. Bu yüzden Toyota bir adım atmak zorunda kaldı ve Japonya’daki otomobil üretimini “şimdilik” durdurmak zorunda kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota’nın üretime devam edebilmesi adına büyük bir çalışma içerisinde olduklarını aktaran Kojima Industries Corporation, yaşadığı siber saldırı hakkında ise pek fazla bir detay vermedi.

Nvidia gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi