reklamı kapat

POPÜLER

O bir İtalyan devrimi: Pagani Zonda Revolucion

Cenevre Otomobil Fuarı‘nın dünyanın en prestijli otomobil etkinlikleri arasında yer almasının en önemli sebebi yüksek prestijli markaların en son modellerini bu etkinlikte dünyaya tanıtması olarak gösterilebilir. İtalyan Pagani, şüphesiz bu prestijin en önemli temsilcilerinden biri olarak son harikası Zonda Revolucion‘u karşımıza çıkardı.


Revolucion, özel ayarlı 800 hp beygir güce ve 730 Nm torka sahip 6 litre AMG Mercedes V12 motora ve 748 hp/ton güç-ağırlık oranına sahip. Karbon-titanyumdan oluşan yekpare gövde, gücün yanı sıra hafiflik de sağlayarak aracın sadece 1070 kg olmasına imkan veriyor. 100 km hıza 2,6 saniyede ulaşabilen Revolucion, bu gücü 350 km maksimum hızla taçlandırıyor. Aracın güç yönetiminden ise sadece 20 milisaniyede vites geçişi sağlayabilen 6 ileri magnezyum vites kutusu sorumlu.


Aracın Bosch tarafından geliştirilen çekiş kontrol sistemi, kullanıcısına 12 farklı güç ve süspansiyon ayarı sunuyor. Karbon seramik frenleri ise Brembo’nun usta işçiliğinin ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Aracın tasarımında her zaman olduğu gibi aerodinamik yapı ön planda tutuluyor. Araçta bulunan DRS (Drag-Reduction-System) adlı aerodinamik sistem, ufak kırmızı bir tuşla aktif hale getirildiğinde arka kanadın manuel veya otomatik olarak ayarlanmasına imkan veriyor.


Pagani’nin Vanishing Point 2013 etkinliğinde ilk defa duyurulan araç Cenevre ile otomobil severlere daha yakın bir bakış imkanı sunuyor. Bakış diyoruz çünkü otomobilin 3 milyon dolarlık fiyatı sebebiyle büyük bir kesim alıcı değil bakıcı olarak otomobili inceliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“O bir İtalyan devrimi: Pagani Zonda Revolucion” için bir cevap

  1. Çağrı Bostancı dedi ki:

    Arabanın devrim olmak bir yana Pagani Zonda’nın biraz update edilmiş bir halinden öteye gitmediğini söylemek gerekiyor. Zonda artık eski bir kasa sayılır ve bunu son yılların popüler parçaları ile yenilemiş olmaları ve teknoloji ile donatmaları hoş olmuş. Ancak Pagani Huayra gibi bir canavar beni çok daha fazla heyecanlandırıyor.