reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift ve Birdly işbirliğiyle kuş gibi uçacaksınız [Video]

Facebook tarafından satın alınmasıyla birlikte son günlerde gündemden hiç düşmeyen Oculus Rift için üretilen tamamlayıcı araçlar gün geçtikçe daha yaratıcı hale geliyor. İsviçre’deki Zürih Sanat Üniversitesi‘nden bir ekip, Birdly adını verdikleri uçuş simülatörü ile Oculus Rift kullanıcılarını kanatlandırmayı planlıyor.

Oculus Rift’in sağladığı sanal gerçeklik hissini fiziksel hislerle zenginleştirmeyi amaçlayan Birdly, kullanıcıların üzerine yatarak ellerini kanat gibi kullandıkları özel bir ünite. Uçak ve benzeri araçların yönetildiği geleneksel uçuş simülatörlerinin aksine Birdly, kullanıcıların doğrudan bir kuş olabilmesine imkan tanıyor. Kullanıcıların elleri ve kolları aracılığıyla gerçekleştirdiği hareketler sensörler vasıtasıyla algılanarak komutlara dönüştürülüyor ve Oculust Rift üzerinden yine kullanıcılara aktarılıyor.


Uçma hissini kuvvetlendirmek amacıyla ses, koku ve rüzgar efektleriyle desteklenen Birdly’nin üzerindeyken kullanıcılar kendi kanat seslerini duyabiliyor ve rüzgarı hissedebiliyor. Ayrıca kullanıcının o an uçtuğu bölgeye ve senaryoya göre farklı kokular da Birdly tarafından çıkarılarak gerçeklik hissi zenginleştiriliyor. Halen geliştirilme aşamasında olan ve birçok eksiği bulunan Birdly yine de yaratıcı fikri ve yetenekleri ile bizi etkilemeyi başarıyor.

Ekibin planları arasında Google Earth benzeri bir program aracılığıyla dünya üzerinde uçuş simülasyonu hazırlamak yer alırken nedense bizim aklımıza ilk olarak Flappy Bird geldi. Ancak sürekli bir yerlere çarpmak pek keyifli bir deneyim olmaz diye düşünüyoruz.

VİDEO