reklamı kapat

POPÜLER

Okul yaşamını bilgisayar oyununa dönüştüren program: World of Classcraft [Video]

Pek çoğumuz ortaokul ve lise sıralarında sıkıntıdan baygınlık geçireceğimizi, dünyanın en ruhsuz öğretmenlerinden ders aldığımızı ve okulun çok anlamsız olduğunu düşünmüşüzdür. Üç yıldır yürütülen, bizim radarımıza ise ancak getirdiği başarının ardından takılan Classcraft, öğrencilere bunaltıcı bir eğitim hayatından çıkış bileti veriyor.

Yeni bir öğretim tekniği gibi lanse edilse de, aslında bir program olarak tanımlayabileceğimiz Classcraft, “World of Classcraft” adını verdiği rol oyunuyla öğrencilere okul yaşamını bir tür bilgisayar oyunu gibi deneyimleterek gençlerin dikkatini eğitime vermesini sağlıyor. Her öğrencinin bir oyun karakterini benimsediği programda örneğin çalışmalarını düzenli bir şekilde yürüten öğrenciler XP, yani deneyim puanı kazanırken tembellik yapan öğrenciler HP, yani sağlık puanı kaybediyor. Ancak program basit bir ödül-ceza sistemi gibi görülmemeli.

classcraft-620x412
Classcraft modeli ekip çalışmasına ve öğrencilerin birbiri üzerindeki etkisine büyük önem veriyor; öğrencilerin “oyun” içindeki kazanç ve kayıplarını bu faktörleri dikkate alarak ayarlıyor. Üstelik programda öğrencilere özerklik hissi veren hayli yaratıcı ödüller de bulunuyor. “Healer’s Ardent Faith” (Şifacının Kuvvetli Nefesi) gibi ödüller öğrencilere sınavlarda joker kart seçeneği verirken, “teletransportasyon” ödülü öğrencinin dersten birkaç dakikalığına çıkmasını, “avcının avı” ise ders sırasında yemek yeme imkanı sağlıyor. Veya çok puan toplamış olan bir öğrenci başka bir öğrenciyi cezadan kurtarmak isterse puanlarının bir kısmını devredip arkadaşını kurtarabiliyor.

Şu anda programda 25 ülkeden yaklaşık 7 bin öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin hem “oyun”da hem de çalışmalarında çok iyi sonuçlar elde edildiği belirtiliyor. Programın benimsenme hızı yavaş olsa da kalıcı sonuçlar sağlanıyor; öğrencilerin okula olan ilgisi ve notları yükseliyor.

Şimdi bunları okuduktan sonra keşke biz lisedeyken de Classcraft olsaymış diye düşünüp iç geçiriyor olabilirsiniz. Bu şekilde eğitim alma fırsatı bizim için kaçmış olsa da dileriz Türkiye’de de kimi okullar bu tip eğitim modellerini benimser, gelecek nesiller de boğucu bir eğitim hayatı geçirmekten kurtulur.

VİDEO