reklamı kapat

POPÜLER

Günde 25 plastik atık ile ücretsiz gidilebilen ilginç okul [Galeri]

Hindistan‘daki iki kişi, dönüştürülemeyen plastik atıkları “dönüştüren” bir sosyal sorumluluk projesi temeline oturtarak okul kurdular. Karşınızda günde 25 plastik atık ile gidilebilen ilginç bir okul bulunuyor.

Dünyamız ölüyor. Şu an atmosferde insanlık tarihi boyunca en yüksek miktarda sera gazıyla karşı karşıyayız. Hal böyle olunca gözlerimizin önünde yaşanan çevre felaketleri kaçınılmaz oluyor. Ancak yaşadığımız bu içinden çıkılmaz gibi görünen durum aslında, pozitif girişimlerle tersine döndürülebilir. Gezegen için yapılan girişimler arasında bölgesel olarak gerçekleşen, plastik atıkların dönüştürülmesi adına bir atılım olan Akshar Okulu  Hindistan’da 2016 yılında kuruldu. Parmita Sarma ve Mazin Mukhtar tarafından kurulan bu okul geri dönüşümü odağına alan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Hindistan’da birçok aile ısınma ihtiyacını plastik atık üzerinden karşılıyor. Plastik atıkların yakılması ise hem sağlık sorunlarının oluşmasına neden oluyor hem de çevre kirliliğini artırıyor. Sarma ve Mukhtar da bu sorunu gözlemledikleri için okula gelen öğrencilerle alakalı bir karar aldılar. Hindistan’da okumak için okula harcanması gereken belirli masraflar bulunuyor. Bu iki sorunu birleştirip çözüm geliştiren ikili, okullarındaki öğrencilere evlerindeki plastikleri getirmeleri karşılığında okul masraflarının karşılanacağını söylüyorlar.

Akshar Okulu ilk açıldığında Sarma ve Mukhtar, ebeveynlerin çocuklarını ücret verip okutmaktansa günde yaklaşık 2,50 dolar kazanacakları taş ocaklarına göndermeyi tercih ettiklerini görmüş. İlk adım sonrasıda diğer okullara da giden ikili, onlarca başka öğrenciyi de okula kazandırmış. Bunun yanında ilerleyen yıllarda projenin hacmini genişletmeyi düşünen Sarma ve Mukhtar, okullarındaki eğitimi “iş hayatına hazırlayan” bir okul olarak tanımlıyor.

Bu okul hem para kazandırıyor hem de eğitim veriyor

Parmita Sarma okulları için: “Herkes için ücretsiz bir okula başlamak istedik, ancak bu alanda ortaya çıkan daha büyük bir sosyal ve ekolojik sorun olduğunu fark ettikten sonra bu fikri düşündük. Yakındaki alanlardan biri ne zaman plastik yaksa, sınıflarımızın toksik dumanlarla nasıl doldurduğunu hala hatırlıyorum. Burada, plastik atıklar ısınmak için kullanılan bir norm gibiydi. Bunu değiştirmek istedik ve böylece öğrencilerimizi plastik atıklarını okul harcı olarak getirmeleri için teşvik etmeye başladık ”dedi. Okul ilk kurulduğunda 20 öğrenci eğitim görüyordu. Yıllar içinde proje sayesinde 110 öğrenciye ulaştı ve her yıl artmaya da devam ediyor.
Her öğrenci, okul için haftalık 25 plastik atık getiriyor. Okulun ilk öğrencileri ya okudukları okulları terk etmiş ya da çocuk işçilerdi. Okul bu projeyi başlattıktan sonra “Geri Dönüşüm Merkezi” dahi oluşturdu. Bu sayede çocuklar hem okulda bir şeyler öğreniyor hem de okulda üretim yaparak para kazanıyorlar. İlerleyen yıllarda ikili toplamda bu tarz eğitim veren 100 eğitim kurumuna ulaşmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir

Uzay çöplerine çare: NASA Space Debris Sensor