reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartları

Okula dönüş döneminde neden bir NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlı dizüstü bilgisayar almalısınız?

Aşılama çalışmaları sayesinde okula dönüş başladı. Okul döneminde öğrencilerin en önemli ihtiyaçları arasında güçlü bir dizüstü yer alıyor. Öğrencileri eğitim hayatları boyunca destekleyecek uzun vadeli bir dizüstü seçmek oldukça önemli. Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçlü bir dizüstünün ilk işareti ise NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartına sahip olması.

Ekran kartı pazarının en yenilikçi firmalarından NVIDIA, yeni nesil RTX-30 serisi ekran kartına sahip dizüstü modelleriyle öğrencilerin boş zamanlarını keyifle geçirebilecekleri oyunlar için olabilecek en yüksek performansı sunuyor. Peki NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartına sahip dizüstüleri rakiplerden daha iyi kılan, rakiplerden daha yüksek performans getiren en önemli özellikleri neler? Gelin bunlara yakından bakalım.

İlk olarak NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarında yer alan 2. nesil RT çekirdekleri, dizüstülerde en gerçekçi ve etkileyici grafikler için hızlı ışın izlemeyi (Ray Tracing) mümkün kılıyor. Işın izleme, görsel açıdan en yoğun oyunlarda gerçek zamanlı, sinema kalitesinde görüntü oluşturma yapılması için ışığın fiziksel davranışını simüle ediyor. Işın izleme ile destekli oyunlar adeta başka bir seviyeye geçiş yapıyor.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartları, oyun donanımı dünyasında adeta çığır açan DLSS teknolojisine sahipler. Bu teknoloji, GeForce RTX GPU’lardaki özel tensör çekirdeklerini kullanarak kare hızını artıran, ezber bozucu bir yapay zeka destekli görüntü oluşturma teknolojisi olarak tanımlanıyor.

DLSS, inanılmaz bir görsel deneyim yaşamak için gereken oyun ayarlarını ve çözünürlük seviyesini destekler. DLSS sayesinde RTX-30’lu dizüstü bilgisayarlar sadece tek tuşla performans ikiye katlanabiliyor.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarının, rakiplerden olmayan oyun odaklı en önemli özellikleri arasında DLSS’e ek olarak Reflex de yer alıyor. Bu teknoloji, en düşük gecikmeyi ve en iyi duyarlılığı bir araya getiriyor.

Sistem gecikmesini ölçüp optimize eden devrim niteliğindeki bu sistem sayesinde hedefleri daha hızlı belirleyebiliyor, daha seri bir şekilde tepki verebiliyor ve hedef isabetinizi artırabiliyorsunuz. Reflex, oyunculara en üst düzey rekabet avantajını sunuyor ve bu yeri geldiğinde ciddi şekilde fark yaratıyor.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstüler, mühendislik, bilgisayar bilimi, veri bilimi ve ekonomide en sık kullanılan uygulamalar için GPU hızlandırma sağlıyor.

Sunulan donanımsal hızlandırma, karmaşık bileşen tasarımları ve simülasyonları için etkileşimli, gerçek zamanlı görüntü oluşturma; görüntü işleme ve sinyal işleme için daha hızlı çözümler ve daha büyük, daha doğru yapay zeka ve veri bilimi modelleri geliştirme olanağı sağlıyor.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstüler, NVIDIA Broadcast yazılımına sahipler. Broadcast yazılımı uzaktan öğrenmeyi iyileştirmek için yapay zekayı kullanıyor. Gürültünün ve oda yankılarının giderilmesi, öğrenciler için çevrimiçi dersleri dinlemeyi ve derslere katılım sağlamayı çok ama çok daha kolay hale getiriyor.

Sanal arka plan, otomatik çerçeve ve video gürültüsü giderme, web kameranızı bir üst seviyeye taşıyor ve elinizdeki donanımdan yazılım sayesinde maksimumu elde etmenize imkan tanıyor. Sunum yaparken, laboratuvar ortaklarınız ile iş birliği yaparken veya çalışma gruplarıyla çalışırken daha profesyonel görünmek için bu uygulamayı kullanın.

Bu uygulama ile ortam gürültüsü tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Uygulama ile sadece tuşa basarak mikrofonun canlı yayınlarda dahi sadece sizin sesinizi karşı tarafa iletmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda Broadcast uygulaması ile yeşil ekran olmadan arka planı ortadan kaldırmak da mümkün. Bu yapı aynı zamanda arka tarafı bulanık hale de getirebiliyor. Böylece yayına girmeden önce bulunduğunuz ortamı düzenlemek zorunda kalmıyorsunuz.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstüler, sektörde geniş bir yazılım desteğine sahipler. RTX-30 serisi dizüstü bilgisayarlar çok sayıda STEM ve içerik üretme uygulaması için yerleşik desteğe ve hızlandırma sistemlerine sahipler. Sektörün önde gelenleri ile kurulan bu ortaklık sayesinde öğrenciler, oyuncular ya da profesyoneller, dizüstü bilgisayarlarından maksimum oranda performans alabiliyor.

3. Nesil Max Q teknolojilerine sahip GeForce RTX-30 Serisi ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar, yüksek performanslı dizüstü oyun bilgisayarlarını her zamankinden daha hızlı ve daha iyi hale getirmek için yapay zekayı ve yeni sistem optimizasyonlarını kullanıyor.

Dünyanın en ince ve hafif yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlarını mümkün kılan NVIDA Max-Q teknolojisi, ince ve hafif dizüstü oyun bilgisayarları üzerinde yüksek performans sunmak için tasarlanmış, sistem genelinde bir yaklaşım.

Max-Q temelli bir dizüstü bilgisayarın her yönü, yonga, yazılım, PCB tasarımı, güç teslimi ve termaller, güç ve performans için optimize edilmiştir. NVIDIA’nın 3. Nesil Max Q teknolojisi, yüksek performanslı dizüstü oyun bilgisayarlarını her zamankinden daha hızlı ve daha iyi hale getirmek için yapay zeka ve yeni sistem optimizasyonları kullanıyor.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstüler her ihtiyacızın için tek bir çözüm oluyor

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstülerin başka dikkat çeken ve onları rakiplerden ayrıcan özellikleri de bulunuyor. Bunlardan birisi Dynamic Boost 2.0 teknolojisi. Yeni yapay zeka destekli Dynamic Boost 2.0, her zamankinden daha büyük bir performans artışı için gerekli gücü GPU, GPU bellek ve CPU arasında otomatik olarak iletiyor.

Dynamic Boost 2.0 yapay zeka ağları, gücü her kare için ayrı yönetiyor, böylece dizüstü bilgisayarınız siz oyun oynarken ve içerik oluştururken en yüksek performans için sürekli optimize ediliyor.

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstüler, Whisper Mode 2.0 teknolojisiyle geliyor. Bu teknoloji, dizüstü oyun bilgisayarları için yeni bir akustik kontrol düzeyi sunuyor. Baştan sona yeniden tasarlanan Whisper Mode 2.0, her dizüstü bilgisayara sistem düzeyinde özel olarak yerleştirilmiş durumda.

İstediğiniz akustik seviyeyi seçtiğinizde Whisper Mode 2.0’ın yapay zeka destekli algoritmaları mükemmel akustik ve mümkün olan en iyi performansı sunmak için CPU, GPU, sistem sıcaklıkları ve fan hızlarını yönetiyor.

Aynı zamanda Yeniden Boyutlandırılabilir BAR (Resizable BAR) teknolojisi de NVIDIA RTX-30 serisinin ses getirdiği yanlarından. Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, CPU’nun tüm GPU kare arabelleğine tek seferde erişmesine olanak tanıyor ve böylelikle pek çok oyunda performansı arttırabiliyor.

Nvidia Resizable BAR, temede modern oyunların yüksek ihtiyaçları doğrultusunda doğmuş bir teknoloji. Bu PCI Express temelli teknolojide ekran kartının belleğine işlemci, herhangi bir limit olmadan tam olarak erişebiliyor. Bu sayede işlemci – ekran kartı arasındaki veri akışı hızlanıyor ve sonuç olarak destekli oyunlarda yüzde 10’a kadar performans artışı elde edilebiliyor.

RTX-30 serisi ile gelen yüksek performans zaman kazandırıyor, yaratıcılığı artırıyor

NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartlarına sahip dizüstüler sayesinde öğrenciler birçok işlemi çok daha hızlı şekilde yerine getirebiliyor. Böylelikle öğrenciler ekranın başında beklemek ve zaman kaybetmek yerine her zaman bir adım önde oluyorlar.

Sunulan yüksek performans sayesinde öğrenciler hayal güçlerini ve sınırlarını daha fazla oranda zorlayabiliyor, NVIDIA RTX-30 serisinin getirdiği yüksek güç sayesinde hayal gücünün getirdiği yaratıcılık donanımsal limitlere takılmamış oluyor.

Yüksek performans elbette öğrencileri oyunlarda daha iyi olmasına da aracılık ediyor. Oyun ne kadar hızlı / akıcı çalışırsa, oyundan alınan keyif artıyor, bu da öğrencilerin boş zamanlarında mutlu olmasını sağlıyor. Öğrenciler stabil çalışan sistemler sayesinde boş zamanlarını iyi şekilde geçiriyor ve sorunlardan uzak keyifli bir deneyim yaşayabiliyor.

RTX-30 serisine sahip dizüstü bilgisayarlar ile gelen yüksek performansı, her zaman taşınabilir yapıda sunuyorlar ve yüksek pil ömrü sunuyorlar. Bunun en büyük faydası sağlık oluyor. Bir öğrencinin uzun süre masa başında oturması sağlığı için hiç sağlıklı değil. Dizüstü bilgisayarlar sayesinde öğrenciler bilgisayarlarını istedikleri yere götürebiliyor, daha rahat konumlarda performanstan ödün vermeden çalışabiliyorlar.

Ayrıca taşınabilir yapı, öğrencilerin bilgisayarlarını evleri dışına çıkarmasına da imkan tanıyor. Böylelikle RTX-30 serisinin yüksek gücü bir arkadaşın evinde ya da kütüphane de de öğrencilerin emrine amade oluyor.

Dizüstü bilgisayarlar için sunulan NVIDIA RTX-30 serisi ekran kartları

Burada karşımıza GEFORCE RTX 3080, GEFORCE RTX 3070, GEFORCE RTX 3060, GEFORCE RTX 3050 Ti ve GEFORCE RTX 3050 çıkıyor. Bu kartlar sırasıyla 6.144, 5.120, 3.840, 2.560 ve 2.048 CUDA çekirdekleri üzerine kuruluyor. Ortak olarak GDDR6 bellek kullanan modeller, modele göre değişmekle birlikte 4 GB, 6 GB, 8 GB ve 16 GB bellek boyutlarına sahipler.

NVIDIA’nın RTX-30 serisi dizüstü bilgisayarları hakkındaki diğer tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. RTX-30 serisi dizüstü bilgisayarlar ve okula dönüş özelinde sizin için seçtiğimiz kampanyalar ise hemen aşağıda yer alıyor:

NVIDIA RTX-30 serisi tanıtım videosu