reklamı kapat

POPÜLER

Olası bir zombi istilasının dünya nüfusunu yok etme süresi hesaplandı

Zombi salgınlarını temeline alan gerilim hikayelerini oldukça seviyoruz bu bir gerçek. Hatta gerçek bir zombi salgınında hayatta kalabileceğini düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Eğer siz de onlardansanız kötü haberi bizden duyun isteriz; muhtemel bir salgında hayatta kalma şansınız neredeyse yok.

Leicester Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümü öğrencilerinin yaptığı araştırmaya göre olası bir zombi salgınında 100 gün içinde dünya popülasyonu yok olma noktasına geliyor. 100 günün ardından sadece 273 insanın hala hayatta kalabileceğini savunan araştırmada zombilerin her gün bir insan bulabileceği ve yüzde 90 ihtimalle o insana virüsü bulaştırabileceği varsayılıyor. Öğrencilerin bu varsayımsal zombi virüsü yayılımda SIR modelini kullanıyor. Epidemiolojik bir model olan SIR, hastalığın popülasyonda yayılmasını tanımlıyor. Bu modelde S hastalık riskine açık, I hastalığa sahip, R ise iyileşmekte olanları sembolize ediyor. Tabii bu koşullarda R aynı zamanda ölenleri de içine barındırıyor.

Formülün bir parçası olarak öğrenciler S (hastalık riskine açık kesim), Z (zombi popülasyonu) ve D (ölü nüfusu) bileşenlerini inceleyerek zombi döngüsünü S’ten Z’ye, Z’den D’ye şeklinde kuruyor. İlk araştırmada sadece yüz günlük zaman dilimini incelendiği için doğal ölüm ve doğumlar hesaba katılmıyor. Hesaplara göre herhangi bir çare bulunamazsa insan ırkının bir yıldan kısa süre içinde tamamen yok olacağı savunuluyor.

Araştırmanın ikinci kısmında ise öğrenciler SIR modeline yeni parametreler ekliyor. Bunlar arasında zombilerin öldürülmesi ve insanların üremesi yer alıyor. Bu parametrelerle insanların hayatta kalmasına daha olumlu bir bakış sağlanabiliyor. Araştırma sonucuna göre olası bir zombi salgınında insan ırkının kendini kurtarıp dünyayı zombilerden temizlemesi ve popülasyonun zamanla düzelmesi mümkün. Bu durumda ilk 100 günü iyi değerlendirin deriz. Kendi virüsünü yaratıp tüm dünyaya ne kadar sürede yayabileceğini merak edenlere ise Plague Inc. oyununu öneriyoruz.