reklamı kapat

POPÜLER

OLED ekranıyla göz kamaştırıyor; Huawei MatePad Pro 12.6 incelemesi

Huawei MatePad Pro 12.6

HUAWEI MATEPAD PRO 12.6 PERFORMANS

Büyük ekranlı Huawei MatePad Pro 12.6’nın performans tarafı da iddialı. Huawei imzalı Kirin 9000E işlemcisiyle gelen tablet kullandığımız tüm uygulamaları ve oyunları akıcı bir şekilde çalıştırdı. Mate 40 Pro’da karşımıza çıkan Kirin 9000 işlemcinin kırpılmış bir versiyonu olan Kirin 9000E’de bir büyük çekirdekle birlikte 1 mikro çekirdek yer alırken Mate 40 Pro’da kullanılan işlemcide iki büyük çekirdek ve bir mikro çekirdek kullanılıyor. İşlemci performansı açısından Kirin 9000E ile Kirin 9000 arasında radikal bir fark bulunmuyor. Tablet Geekbench 5’in tek çekirdek performansından 915, çok çekirdek performansından 3.214 puan aldı. Aynı testten Samsung Galaxy Tab S7 FE sırasıyla 653 ve 1862 puanlar almıştı.

Performans açısından herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınız tablette en çok merak edilen noktalardan biri HarmonyOS’te hangi uygulamaların ve oyunların yer aldığı. AppGallery olarak adlandırılan uygulama mağazasında çoğu Android uygulaması yer alıyor. Uygulama mağazasında oğu uygulama yer alsa da YouTube, Netflix ve Spotify gibi uygulamalar ne yazik ki halen mevcut değil. Bu uygulamalar mağaza üzerinden APK olarak indirilebiliyor. Biz YouTube uygulamasını mağaza üzerinden indirdik. Ancak kendi Google hesabımızla giriş yapmak istediğimizde uygulama kendiliğinden kapandı.

Daha sonrasında Vanced Manager üzerinden YouTube Vanced’i cihazımıza kurduk ve uygulamada sorunsuz bir şekilde hesabımıza tanıtarak giriş yaptık. Netflix uygulamasını da APK yoluyla indirdik ve bir sorunlar karşılaşmadık. Tablette yüklü gelen WPS Office, doküman, sunum ve PDF oluşturmaya olanak tanıyor. FilmoraGo HD uygulaması ise video editlemeye imkan sağlıyor. Kafanızda uygulamalarla ilgili sorunlar olsa da aslında çoğu uygulamanın platformda yer aldığını belirtmekte yarar var. Tabletin sunduğu pil ömrü performansından da memnun kaldık. Tabletin pili tam şarjla 10 saati aşan bir deneyim sunuyor. 2 saatte pili şarj olabilen model 40 watt şarj adaptörüyle geliyor. Tablet bununla birlikte 27 watt kablosuz şarja ve 10 watt ters kablosuz şarja da destek veriyor. Bu sayede tablet kablosuz şarj destekli cihazları şarj edebiliyor.

İLGİLİ HABERLER