reklamı kapat

POPÜLER

Olympus E-520

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:31

Giriş seviyesindeki fotoğraf tutkunları için hazırladığı ürünlerle popülerliğini hergeçen gün artıran Olympus, yeni modeli E520 ile kullanıcılarını ağırlıklardan kurtarıyor. D-SLR ürün gamına eklediği yeni fotoğraf makineleriyle giriş ve profesyonel seviyedeki fotoğrafçıların ilgi ve beğenisini toplayan Olympus, E-510’un veliahdı olarak hazırladığı E-520’yi kullanıcıların beğenisine sundu. E-500’den E-510’a geçişte bir hayli değişikliğe giden Olympus, E-520’de köklü değişime gitmek yerine daha çok özellik katmayı tercih etmiş. Bakalım Olympus E520 kullanıcısına ne gibi özellikler sunuyor?

BEĞENİLEN KASAYA DEVAM
Tasarım anlamında rakiplerine göre çok farklı çizgiye sahip olan Olympus, özellikle E serisinin kompakt gövdesiyle kullanıcıların beğenisini büyük ölçüde topladı. Bu anlamda var olan başarısını korumak adına E-520’de değişim yaşanmamış. Ele iyi oturan ve sağlamlık hissi veren E-520’nin üzerindeki ilk değişim gövdedeki simgelerin farklı renklerle belirtilmesi. Makinedeki en büyük değişim arka bölümde yaşanmış. E-520’de 230 bin piksel, 2.7 inç’lik ekrana yer verilmiş. Bu gelişmenin en büyük nedeni, daha önce birçok makinede karşılaştığımız Live View yani canlı ön izleme özelliğine yer verilmesi. Live View modunda kimi zaman yaşanan yavaşlamalara rağmen, ekranın performansı oldukça iyi. 11 megapiksel çözünürlüğe sahip olan makinede vizörle yaptığımız çekimlerde daha çok keyif aldığımızı belirtmeliyiz.

ÇEKİM HIZI ARTIRILMIŞ
E-510’la karşılaştırdığımızda E-520 saniyede 3.5 kare hıza ulaştırılmış. Bu giriş seviyesi bir D-SLR için bizce oldukça iyi. 8 adet RAW formatında ardı ardına fotoğraf çekip hafızasında saklayabilen üründe CompactFlash I, II, ve xD kart girişi bulunuyor. Çekimleri hızlı yapan makine netlemede de gayet başarılı. E-520’de bizi şaşırtan taraf, sadece 3 noktadan netleme yapabilmesi oldu. 100-1600 ISO aralığına sahip olan makinedeki beyaz dengesi hoşumuza giden detaylar arasında. Hazır ISO demişken, 100-200 değil ama, 400 ve üzeri ISO’da E-520 iyi sonuçlar veriyor. Bu noktada, makine üzerindeki flaşın güçlü olduğunu, çekimler sırasında aşırı patlamayla karşılaşıp kötü sonuçlar almamak için, daha özenli davranmanızı tavsiye ederiz.

ZUIKO İLE YOLA DEVAM
14-52 mm ZUIKO objektifle birlikte gelen ürün, firmanın geniş objektif ailesi olmasına rağmen, yarışta bir adım geride kalıyor. Beyaz dengesini beğendiğimiz, yüksek ISO’da iyi sonuç veren makinenin renk tonlamasında yeterince doygunluk yok. Noise açısından da rakipleriyle başa baş mücadele eden Olympus’un yeni oyuncağı hakkında son olarak JPEG ve RAW çekim yaptığına değinebiliriz.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Ele iyi oturan kasa, çekim hızı, fotoğraf sabitleyici, kaliteli sonuçlar

EKSİLER
Live View yavaş, renk doygunluğu, yavaş netleme

SONUÇ
Beklenenin ötesinde bir makine ile fotoğraf tutkunlarının karşısına çıkan Olympus, E-520’de kullanım rahatlığının yanı sıra, üst segmentteki ağabeylerini aratmayacak özellikler sunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
11.8 megapiksel

Objektif
ZUIKO 14-42 f/3.5 – f/5.6

Ekran
2.7 inç, 230 bin piksel

ISO oranı
100-1600

Çekim hızı
1/4000 (Saniyede 3.5 kare)

Netleme
3 noktadan

Hafıza
CompactFlash Type I, II, MicroDrive, xD picture

Resim formatı
JPEG, RAW

Boyut
136x92x68 mm

Ağırlık

475 gram

İLGİLİ HABERLER