reklamı kapat

POPÜLER

Olympus SP-590UZ

Çektiğiniz kompozisyona zoom ile ne kadar yaklaşırsanız kamera titremeleri daha çok algılıyor, ki bu da çektiğiniz fotoğrafların keskinliğinin daha düşük olmasına yol açıyor. SP-590UZ’de bulunan başarılı image stabilization sistemi bu durumu engellemeye yardımcı oluyor.

ZOOM’UN ARDINDAN
SP-590UZ’nin elbette en çok öne çıkan özelliği ultra zoom lensleri. Ama bunun yanında saniyede 10 kare çekebilmenize yarayan seri çekim modu kameranın önde gelen diğer bir özelliği. 12 megapiksellik çözünürlüğü sayesinde poster boyutlarına kadar rahatlıkla baskı alabiliyorsunuz. Otomatik gölge ayarlama teknolojisi sayesinde ise kendiniz herhangi bir ayar yapmasanız bile kamera en iyi pozlamayı kendi hesaplayabiliryor. 2.7 inçlik LCD ekranda HyperCristal II teknolojisi kullanılmış. Her ne kadar bu teknoloji sayesinde farklı açılardan ve aşırı parlak gün ışığı altında ekrandakileri görebilseniz de hareketli LCD ekranın olmayışı kameraya bir eksiklik katıyor. SP-590UZ dahili flaşının yanında kablosuz olarak harici flaşları da kullanmanıza izin veriyor.

BAŞARILI PERFORMANS
Yüksek zoom değerlerine sahip kameraların en büyük dertlerinden biri olan objektif hızı da SP-590UZ’de başarılı bir şekilde çözülmüş. Objektifin bir noktaya odaklanması için gereken zaman 1.5 saniyeye kadar düşürülürken özellikle anı yakalayabilme konusunda bu özellik saniyede 10 kare fotoğraf çekebilen seri çekim moduyla birleşip harikalar yaratıyor. 12 megapiksellik çözünürlük, tamamen manuel hale getirebildiğiniz kontroller, 1/2.33 inçlik CCD sensör, kameranın performansına hep artı değerler katıyor. Ancak bunların yanında 640×480 VGA çözünürlüğünde saniyede 30 karelik video kayıt yapabilen SP-590UZ bu noktada rakiplerinin gerisinde kalmış gibi gözüküyor. Kameranın kullanımı ise biraz kurcaladıktan sonra çözülüyor. Ergonomik tasarımı zaten DSLR kameraların bir boy ufağıymış izlenimi veriyor. Kullanılan malzemenin kalitesi pek tatminkar değil, ki bu en çok da menü tuşlarına basmak istediğinizde anlaşılıyor. 4 adet kalem pille çalışıyor olması ise artı olarak mı eksi olarak mı değerlendirilmeli pek karar veremedik. Ancak genel olarak enerji performansı da başarılı bir grafik çiziyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Yüksek zoom değeri ve saniyede 10 kare çekebilen seri çekim modu, ayrıca manuel kullanım opsiyonu.

EKSİLER
Sabit LCD ekran ve VGA boyutlarındaki video çekimi.

SONUÇ
Yüksek zoom değeri sayesinde doğa fotoğrafçılarının da ilgisini çekebilecek hoş bir kamera. Ayrıca geniş zoom aralığı ve hızlı yapısı günlük hayatı da her yönüyle görselleştirebilmenize yardımcı oluyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 12 megapiksel

Lens
• Olympus 4,6-119,6 mm ED lens

Zoom
• 26X optik zoom

ISO
• 80-1600

Ekran
• 2 .7 inç HyperCristal II LCD ekran

Hafıza
• XD-Picture Card ve microSD Card

Bağlantılar
• USB2.0 ve HDMI

Pil
• 4 adet AA

Boyutlar
• 110.1 x 86.7 x 91.0 milimetre

Ağırlık
• 435 gram