reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 8K televizyon

Önemli avantajlarıyla H.266 video formatı duyuruldu

Fraunhofer ve büyük partnerleri kısa süre önce video tarafında gelecek için önemli bir duyuru yaptı. Büyük avantajlarıyla H.266 video formatı duyuruldu.

Günümüzde artık 4K çözünürlük standart olmaya başladı. Sektör hatta artık ciddi ciddi 8K çözünürlüğü yaygınlaştırmaya çalışıyor. Şu an Türkiye’de bilen hemen gidip satın alabileceğiniz birçok 8K çözünürlükte televizyon modeli yer alıyor. Henüz çok fazla sayıda 8K içerik ya da yayın yok ancak gelecekte artık bu çözünürlük standart olacak. İşte bu bağlamda bir adım atan Fraunhofer, Apple, Intel, Microsoft ve Sony gibi büyük partnerleriyle H.266 video formatının duyurusunu yaptı. H.265’in yerini alacak yeni format, elbette önemli avantajlar taşıyor. Burada en büyük avantaj ise bant genişliğinin rahatlayacak ve video boyutlarının azalacak olması olarak görülüyor. Söylendiği kadarıyla H.265 formatındaki bir 90 dakika 4K video şu an 10GB tutuyor. Versatile Video Coding / VCC olarak da geçen H.266’yla ise bunun yüzde 50 azaldığı yani 5GB seviyesine gerilediği aktarılıyor. Bu da büyük içeriklerde çok büyük bir rahatlama anlamına geliyor. Hem yayın hem de indirme (Download) konusunda ciddi fark yaratacak denilen format, aynı zamanda çok daha fazla renk gösterebilen HDR içerik ve 360 derece video desteğine de sahip deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

H.266 video formatı hemen hayatımıza girmeyecek

Çünkü yeni format için desteğin yaz sonunda başlayacağı, donanım üreticilerinin ise yeni formatı desteklemesinin ciddi zaman alabileceği aktarılıyor. Şu an H.266 için en ideal tarih 2021 gibi görünüyor. Bu da fiyatları yeni yılda biraz aşağıya inecek denilen 8K TV’ler öncesinde güzel duruyor.

İlginizi Çekebilir

Festo’dan inanılmaz görünen robot kuş