reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus 3’ü şarj cihazıyla hack’lemeyi başardılar [Video]

Akıllı cihazlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da güvenlik açısından hiçbir zaman yüzde yüz güvenlikten bahsedilemiyor. Hatta eskiden hack’lenme ihtimali bulunmayan cihazlar bir isminin önüne “akıllı” eki almasının ardından saldırılara açık bir hale geliyor. Saldırıların öncelikli hedefi ise tabii ki herkesin yanından ayırmadığı ve kişisel bilgileriyle ve şifreleriyle doldurduğu akıllı telefonlar oluyor. OnePlus 3‘teki bir açık, telefonun şarj cihazıyla hack’lenebilmesinin önünü açıyor. 

Güvenlik şirketi olan Aleph Security‘nin bulduğu açık, OnePlus 3 ve OnePlus 3T kullanıcılarını saldırılara karşı savunmasız bırakıyor. Öyle ki kullanıcılar telefonlarına izinsiz olarak erişim sağlandığının farkında bile olmuyor. Araştırmacıların yayınladığı videoda telefona nasıl erişilebildiği adım adım gösteriliyor. Öncelikle cihaza erişim sağlanabilmesi için telefonun tamamıyla kapalı olması gerekiyor. Günümüzde akıllı telefonların şarjının bitip kapanması olağan olduğu için bu senaryonun gerçekleşme ihtimali pek de uzak görünmüyor. Telefonu ele geçirmek için özel olarak geliştirilen şarj cihazı takıldığında saldırı işlemi başlamış oluyor. Şarj cihazı özel yapısı sayesinde direkt olarak cihazın kök dizinine ulaşıyor. Buradaki önemli dosyaları kendi özelleştirdiği dosyalarla değiştiren cihaz, böylece telefonun kontrolünü tamamen ele geçirmiş oluyor.

OnePlus’ın detaylarını öğrendikten sonra konuyla ilgili gerekli önlemleri aldığını belirtelim ve teknolojik cihazlarının ne kadar farklı yöntemlerle hack’lenebileceğini gösteren videoyla sizleri baş başa bırakalım.