reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI, DALL-E görsellerine “filigran” ekleyecek

ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI, üretken yapay zeka temelli görsel üretme sistemi DALL-E için bir filigran adımı attı.

OpenAI, üretken yapay zeka temelli görsel üretme sistemi tarafında DALL-E ile uzun zamandır yer alıyor, bir süredir de yeni hazırlanan DALL-E 3 sürümü gündemde ses getiriyor. Gelişmiş görsel sistemi şimdi gündeme getiren ise atılan bir filigran adımı oldu. Yakında sistem tarafından üretilen görsellerin sol üst köşesine bir filigran ekleyecek ve böylece görselin yapay zeka tarafından üretildiğini net olarak gösterecek firma, bu sayede YZ görselleri üzerinden sahte içeriklerin üretilmesini ya da yayılmasını önlemeyi hedefliyor. “Content Provenance and Authenticity (C2PA)” temelinde metadata işaretlemesi de yapmaya başlayacak yani görselin normalde görünmeyen verileri arasına da yapay zeka tarafından üretildiğini ekleyecek firma, bunların yüzde 100 çözüm getirmeyeceğini kabul ediyor çünkü hem görsel işaretleme hem de metadata verileri silinebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Yeni metinden görüntüye modelimiz DALL-E 3, ince detaylara sahip girdileri son derece ayrıntılı ve doğru görüntülere dönüştürebiliyor.” açıklaması yapılan son sürüm, geçtiğimiz aylarda betadan çıkmış ve ChatGPT Plus ile ChatGPT Enterprise abonelerine açılmıştı. Bir önceki sürüme oranla inanılmaz geliştirilen ve görseller üzerine net olarak okunabilen doğru yazılar yazabiliyor olmasıyla dikkat çeken yeni sistem hakkında şunlar da aktarılıyordu:

“DALL-E 3, karmaşık komutlara sadık görüntüler oluşturma konusunda DALL-E 2’den çok daha iyi çalışıyor. Örneğin DALL-E 3, belirli nesneleri ve aralarındaki ilişkileri içeren bir sahneyi doğru şekilde oluşturabiliyor. Sistem eller gibi insan detaylarında görsel oluştururken DALL-E 2’ye göre önemli gelişmeler getiriyor, üretimi genel olarak daha etkili hale getiriyor.”

Yeni sistem ile üretilen çok sayıda seçenek direkt olarak buradaki paylaşımda ya da burada görülebiliyor, yeni altyapı hepsine ek olarak artık kullanıcıların istem / girdi / komut oluşturmak için ChatGPT kullanmasına izin veriyor ve daha fazla güvenlik seçeneği içeriyor. DALL-E 3 ile oluşturulan ilk örnekler oldukça iyi görünüyor, firma Midjourney gibi güçlü rakiplerin olduğu alanda kullanıcıları çok memnun ediyor.

OpenAI ve DALL-E yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu