reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI, yapay zekanın risklerini değerlendirmek için özel ekip kurdu

ChatGPT’nin arkasındaki isim OpenAI, yapay zekanın risklerini değerlendirmek için özel bir ekip kurmuş durumda.

OpenAI elbette yapay zeka konusundaki endişeleri ve riskleri görüyor, bu alanda daha iyi olmak adına yeni bir ekip kuruyor. Bu ekibin görevi, mevcut büyük dil modellerinden genel yapay zekaya kadar yüksek kapasiteli yapay zeka sistemlerinin risklerini değerlendirmek, yaklaşan riskleri önceden tespit etmek ve bunlara karşı korunmanın yollarını bulmak olacak. Bunun için kurulan takıma “Preparedness” adını veren firma, ekibin başına MIT’den oldukça tecrübeli Aleksander Madry‘i geçirmiş durumda. Yapay zeka etrafında oluşan potansiyel katastrofik riskleri çok iyi ve detaylı şekilde değerlendirmek isteyen OpenAI, kurulan takımın kimyasal, biyolojik ve radyolojik tehditlerin yanı sıra bir yapay zekanın kendi kendini çoğaltması durumları üzerinde de çalışmalar yapacağını belirtiyor. Ekip hepsine ek olarak ekibin yapay zekanın insanları kandırma kabiliyeti ve yapay zekanın getirdiği siber güvenlik tehditlerini de analiz edeceği söyleniyor. Bu atılan adımlar elbette çok önemli görünüyor, birçok uzman yapay zekadan oldukça korkuyor çünkü kötü niyetli kişilerin yapay zeka ile gücünü / etkisini artırabileceği biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OpenAI maddi olarak çok iyi bir dönemden geçiyor. Geçtiğimiz yıl sadece 28 milyon dolar gelir elde eden OpenAI, şirket CEO’su Sam Altman tarafından geçtiğimiz günlerde çalışanlara verilen bilgiye göre bu yılı yaklaşık 1,3 milyar dolar gelir ile kapatacak.

Aylık 100 milyon dolar gelir elde etmeye başladığı aktarılan firmanın, 2023’ü tam olarak ne kadar net kâr ile kapatacağı ya da kâr edip edemeyeceği ise henüz tam olarak bilinmiyor.

Sadece geliştirdiği ChatGPT sistemini işler tutmak adına her gün 700 bin dolar harcadığı (Sunucu masrafı) iddia edilen OpenAI, bu yüzden üretken yapay zekadan para kazanmak adına önemli sistemler / ticari paketler geliştiriyor.

Firma son bilgilere göre şu aralar kendi yapay zeka işlemcisi üzerinde de çalışıyor. Bu işlemci ile firma Nvidia donanımlarına olan bağımlılığını bir seviyeye kadar azaltmak istiyor.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu