reklamı kapat

POPÜLER

GPT-5 ile "yapay genel zekâ" dönemi başlayabilir

GPT-5 ile “Yapay Genel Zekâ” dönemi başlayabilir

Yıl sonunda geleceği iddia edilen GPT-5 ile “Yapay Genel Zekâ” dönemi başlayabilir. Şimdi gördüklerimiz sadece bir başlangıç gibi görünüyor.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin temelinde GPT adı verilen bir dil modeli yer alıyor. Şimdiye kadar GPT-3.5’i temel alan sohbet botu, bir süredir GPT-4 temelinde daha yetenekli hale geldi ve şu an aktif olarak GPT-5 üzerinde çalışmalar yapılıyor. Teknoloji girişimcisi ve geliştiricisi bir kişinin iddiasına göreyse yıl bitmeden önce kullanıma hazır hale gelecek yeni dil modeli, Artificial General Intelligence (AGI) ya da Türkçe karşılığıyla Yapay Genel Zekâ (YGZ) seviyesine ulaşabilir. YGZ, bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek makinenin zekâsı olarak özetleniyor ve bu açıdan GPT-5 için beklentiyi tavana çıkarıyor. Üretken yapıdaki yapay zekanın bir insandan ayırt edilemeyecek seviyeye gelmesini sağlamak kolay bir şey değil ancak altyapı şimdiden inanılmaz çalışıyor, bu yüzden kimse bir sonraki adım için “bu kesinlikle imkânsız” tarzında bir yorum yapamıyor. Yazılım devi Microsoft’tan çok büyük maddi yatırım alan OpenAI, yıl sonunda sürekli olarak büyüyen ekibiyle “korkulan” gerçek yapay zekâ geleceğini başlatabilir. “Yapay genel zekâ” hakkında detaylı bilgilere göre direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki GPT-4 masaya tam olarak neler koyuyor? ChatGPT şimdiye kadar sadece metin temelinde etkileşime girilen bir seçenek konumunda yer alıyordu. Bu artık değişiyor. Çünkü GPT’nin yeni sürümü yapay zekâ tarafından oluşturulan yeni içerik türlerinin kapısı aralıyor. GPT-3.5’e göre çok daha güçlü yeni altyapı, şirketin açıklamasına göre her zamankinden daha yaratıcı ve kompleks sorunların altından daha yüksek bir doğruluk seviyesi ile kalkabiliyor. Metin yanında yüklenen fotoğraflar üzerinden de iletişim kurulmasına imkân tanıyan (Örneğin sisteme içerisinde un ve yumurta olan bir görsel verilebiliyor, bu malzemeler ile yenebilecek ne yapabilirim sorusuna yanıt alabiliyorsunuz) yeni model, eskiye oranla biraz daha hızlı çalışıyor ve 25 bin kelimeye kadar sonuçlar verebiliyor. OpenAI, GPT-4’ü daha doğru ve güvenilir hale getirmek için ChatGPT’den gelen geri bildirimler de dahil olmak üzere daha fazla insan geri bildirimi kullandıkları aktarıyor. ChatGPT tarafında ilk olarak aylık 20 dolar fiyatı olan ChatGPT Plus üzerinde denenebilen GPT-4, hali hazırda Bing sohbet botunun temelinde yer alıyor.

GPT-5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın