reklamı kapat

POPÜLER

OPPO Vivo

OPPO, katlanabilir telefon pazarından çıkmıyor

 - Güncelleme: 21 Şubat 2024 08:50

OPPO, katlanabilir telefon pazarında çıkmıyor. Eğer görmediyseniz son dönemde bu konuda çok sayıda iddia gündeme geliyordu.

Son 1-2 haftadır katlanabilir telefon pazarıyla alakalı olarak çok sayıda ilginç bilgi geldi. Örneğin geçtiğimiz günlerde, “OPPO ve Vivo katlanabilir telefon üretmeyi bırakacak” iddiaları çok ses getirdi. Bu çok da bilinen bir kaynaktan gelmeyen iddiayı diğer kaynaklar yalanlandı, BBK çatısı altındaki iki devden yeni katlanabilir telefonların geleceği aktarıldı. Ancak bu konuda gelen yeni bilgiler, katlanabilir telefon pazarıyla alakalı kesinlikle olumsuz bir durum olduğunu gösteriyor. Çin merkezli sağlam isimlerden Digital Chat Station (DCS), birden fazla büyük üreticinin katlanabilir telefon projelerini dondurduğunu belirtti. DCS burada spesifik bir isim ya da neden vermiyor, ayrıca yine adı verilmeyen iki firmanın “ufak” boyutlu katlanabilir modelleri rafa kaldırdığını belirtiyor. Ciddi olarak düşüş gördüğü aktarılan katlanabilir cihaz pazarında henüz çok fazla para yok ancak son paylaşımlar pazarın direkt olarak Samsung’a kalacağını gösteriyordu. Bugün ise BBK firmalarından OPPO resmi bir açıklama yaparak katlanabilir telefon pazarından çıkmayacağını, bu bağlamda dedikoduların doğru olmadığını belirtti. Dün ortaya çıktığı kadarıyla Vivo’dan da yakında iki farklı katlanabilir geliyor, bu açıdan kategori kesin olarak kaderine terk edilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu alanı gerçek anlamda başlatan isim olan Samsung, henüz kesin değil ancak bu yıl yüksek ihtimalle üç farklı katlanabilir ile karşımıza çıkacak. Galaxy Z Flip 6, sağlam kaynakların verdiği yeni bilgiye göre Galaxy Z Flip 5 modelinden farklı olarak 3.700 mAh değil 4.000 mAh batarya üzerine kurulabilir. Bu henüz yüzde 100 kesin değil çünkü süreçte testler yapıldığı aktarılıyor ancak 300 mAh kadarlık bir batarya artışı Galaxy Z Flip serisi için büyük önem arz ediyor. Samsung, Kore’den gelen iddialara göre önümüzdeki aylarda tanıtacağı Galaxy Z Flip 6 ve Galaxy Z Fold 6 modelleriyle birlikte daha uygun fiyatlı bir “giriş seviyesi” katlanabilir modeli de görücüye çıkarabilir.

Katlanabilir modeller halen pahalı olduklarından (Örneğin mevcut en güçlü modellerden Galaxy Z Fold 5 için tam 73 bin TL’nin verilmesi gerekiyor) pazar çok fazla büyüyemiyor, şirket bunu değiştirmek adına 2024 için güzel bir plan içerisinde gibi görünüyor. Önümüzdeki aylarda detaylanmasını beklediğimiz bu nispeten bütçe dostu katlanabilir, eğer beklendiği gibi çıkarsa pazarda büyük ses getirebilir ve çok ciddi satış rakamlarına ulaşabilir.

Katlanabilir telefon gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER