reklamı kapat

POPÜLER

Ori and The Blind Forest incelemesi

ori-and-the-blind-forest-ekstra-01

MASUM GÖRÜNDÜĞÜNE BAKMAYIN

Ekran görüntülerine bakıp oldukça kolay bir oyunla karşılaşacağınızı düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu bilmeniz lazım. Ori and The Blind Forest türün doğası gereği zor bir oyun, hatta örneklerinden biraz daha zor olduğunu bile söyleyebiliriz. Öyle ki ana ekranda kaç kez öldüğünüzü gösteren bir sayaç bile bulunuyor.

Oyunun zor olmasına neden olan birkaç önemli etmen var. Bunlardan ilki, pek çok platform oyununda gördüğümüz farklı mekaniklerin parça parça da olsa oyunda kendine yer buluyor olması.

Zamanlaması doğru yapılması gereken zor sıçrayışlar, duvardan duvara tırmanmalar, havada süzülmeler, yer çekimi değişmesi derken alışılması ve peş peşe denk getirilmesi gereken çok fazla eylem var. Bunlara tam anlamıyla hakim olmak her oyuncunun kolaylıkla yapabileceği bir şey değil. Bunun yanında oyundaki kayıt sistemi de işinizi pek kolaylaştırmıyor. İstediğiniz yerde kayıt alma şansınız var ancak bunun için etraftaki enerji kürelerinden toplamanız lazım. Eğer enerji küreniz varsa kayıt yapabilirsiniz, yoksa bulana kadar ölmemeye bakın deriz. Fakat oyunun genel zorluğunu bir eksi olarak gördüğümüzü söyleyemeyiz. Aksine bu durum, oyunu daha eğlenceli ve ödüllendirici kılan bir unsur olmuş. Biraz sabır sahibi olmak gerekiyor hepsi o kadar…