reklamı kapat

POPÜLER

Orta segmentte liderliğe oynuyor; Samsung Galaxy A73 5G incelemesi

Samsung Galaxy A73 5G

SAMSUNG  GALAXY A73 5G PERFORMANS

Amiral gemisi akıllı telefonlar üst düzey performanslara sahip olsalar da bu telefonlar Türkiye’de ne yazik ki belli bir kitleye hitap ediyor. 20 bin TL’yi aşan fiyatlarıyla çok yüksek fiyat etiketine sahip olan üst segment telefon modellerini satın alamayan kullanıcılar orta-üst segment telefon modellerini tercih ediyor. Samsung’un yeni Galaxy A telefonu da işte tam bu noktada kullanıcıların beklentilerini karşılayacak üst düzey özellikleri erişebilir fiyattan sunuyor. Şu anda yapılan bir kampanyayla yaklaşık 9.100 TL’ye satın alınabilen modelde Qualcomm imzalı Snapdragon 778G 5G işlemcisi kullanılıyor. Bu işlemci Galaxy S22 serisinde yer alan Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisi kadar iddialı bir performansa sahip olmasa da Galaxy A73 5G hem günlük hayatta hem de oyunlar da çoğu kullanıcının beklentisini karşılayacak performansa sahip.

Telefonda Call of Duty: Mobile, Real Racing 3 ve Aspalt 9 oyunlarını oynadık. Telefonda kullanılan işlemci belirttiğimiz tüm bu oyunları hızlı ve akıcı bir şekilde çalıştırdı. Oyun oynamayı seven biriyseniz telefonun performansından memnun kalacağınızı belirtelim. Telefonda Galaxy S22 serisinde olduğu gibi 120 Hz’lik Dinamik AMOLED bir ekran yer alıyor. Bu ekran üst düzey modellerindeki gibi akıcı bir deneyime imkan tanıyor. Hem oyunlarda hem de arayüz geçişlerinde bu fark bariz bir şekilde hissediliyor. 120 Hz’lik bir ekran deneyimine alışınca bu deneyimden vazgeçmek istemiyorsunuz.

Telefonun sunduğu pil performansından da bahsedelim. 5.000 mAh’lik pil 120 Hz ekran yenileme hızı aktifken telefonu bir gün boyunca kullanmanızı sağlıyor. Ekran yenileme hızını 60 Hz’e getirildiğinde telefonun pili daha uzun süre dayanabiliyor.  PCMark Work 3.0 testinde telefon bize 12 saat 30 dakikalık bir ömrü sonucu ortaya çıkardı. Elde edilen bu değere bakıldığında telefonun uzun bir pil ömrüne sahip olduğu görülüyor.