reklamı kapat

POPÜLER

Ortama göre şekil değiştiren 4D baskı gerçekleştirildi [Video]

Özellikle maker’lar için büyük önem taşıyan 3D baskı teknolojisi gelişimine devam ederken bir yandan da evrim geçiriyor. Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü’nün yaptığı son çalışma, üç boyutlu baskı teknolojisini dördüncü boyuta taşıyor.

Wyss Enstitüsü’nün yaptığı son açıklamaya göre 4D baskı ile şekil değiştiren objeler üretmek mümkün. Bitki gibi doğaya özgü yapılardan esinlenilen proje, çevresel etmenlere göre şekil değiştirebilen baskılar üretmeyi mümkün kılıyor. Araştırmanın ilk adımında ortaya çıkan obje ise suda şekil değiştiren çiçek formunda bir baskı.

Hidrojel bileşimle sahip olan selüloz lifçiklerin hizalandığı mürekkeple gerçekleştirilen baskı yöne bağlı genişlemeye sebep oluyor. Ekip tarafından geliştirilen tescilli matematiksel bir modelle bu genişlemenin su içinde nasıl gerçekleşeceği de net bir şekilde tahmin edilebiliyor. Orkideden esinlenilerek oluşturulan 4D baskının da su içinde nasıl bir şekil alacağı önceden hesaplanabiliyor. Çalışmayla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, ilgili videoyu haberin üstünden izleyebilirsiniz.