reklamı kapat

POPÜLER

OS X’te görülen ilk fidye yazılımı bilgisayarları kullanılamaz hale getirdi

BitTorent istemcisi (client) bir uygulama olan Transmission geçtiğimiz hafta sonu Mac kullanıcılarının başını ağrıttı. Uygulamaya bulaşan KeRanger isimli zararlı bir yazılım kullanıcıların sabit diskini şifreleyerek bilgisayarları tehdit etti.

Sabit diski şifreleyip veriler üzerindeki şifrelemeyi kaldırmak için para talep eden yazılım, daha önceden Windows yüklü bilgisayarlarda görülse de Mac kullanıcıları için bir ilk. OS X platformunda görülen ilk fidye yazılımı için Apple hemen müdahalede bulundu. Uygulamanın kullandığı sertifikayı iptal eden Apple, bu şekilde bu zararlı yazılımın yeni bilgisayarlara yüklenmesini engellemiş oldu. Uygulamanın yapımcısı da Transmission’ı yükleyen kullanıcıların uygulamayı bilgisayarlarından kaldırıp uygulamanın güncellenmiş versiyonunu yüklemeleri gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“OS X’te görülen ilk fidye yazılımı bilgisayarları kullanılamaz hale getirdi” için bir cevap

 1. schizophrenia dedi ki:

  sisteminizde KeRanger olup olmadığını kontrol etmek ise çok kolay, terminal veya finder yoluyla

  /Applications/Transmission.app/Contents/Resources/ General.rtf

  veya

  /Volumes/Transmission/Transmission.app/Contents/Resources/ General.rtf

  adlı dosyalara erişebiliyorsanız, işletim sisteminiz bu saldırıya maruz kalmış demektir, mümkünse işletim sisteminizi hemen sıfırlayarak yeniden kurmalısınız.

  os x üzerinde yeralan activity monitor{etkinlik monitörü} ile kernel_service adlı bir işlemin çalışıp/çalışmadığını kontrol edin. bunu

  /Users//Library/kernel_service

  altından da kontrol etmeyi unutmayın. zira bu KeRanger için çalışmakta, bunu force quit{çıkmaya zorla} ile sonlandırmalısınız.

  bu iki işlemi yaptıysanız

  ~/Library

  dizini altında

  “.kernel_pid”, “.kernel_time”, “.kernel_complete” veya “kernel_service”

  dosyalarının olup olmadığını kontrol edin ve karşılaşırsanız silin.