reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

Otomotiv sanayii için 2022’nin ilk yarı tablosu ortaya çıktı

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından paylaşılan ilk altı aylık veriler, genel bazda yükselişi gösterirken otomobil tarafında gerilemeyi ortaya koyuyor.

Otomotiv Sanayii Derneği, Ocak-Haziran dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Üretim sıkıntılarının sık sık gündeme geldiği günümüz dinamiklerinde, otomotiv pazarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 649 bin 311 adet gerçekleştiğini görüyoruz. Çatı olarak artış görünse de sürecin otomobil üretimi tarafında yüzde 8 gerileme ile 382 bin 947 adetlik rakam karşımıza çıkıyor. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında ise 2022 Ocak-Haziran döneminde toplam pazar yüzde 3, otomobil pazarı yüzde 4 oranında arttığı görülüyor. Ağır ticari araç pazarı yüzde 10 oranında artarken, hafif ticari araç pazarı ise geçen yıla paralel seviyede gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 39 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 59 olarak gerçekleşti.

Otomotiv sanayii için ticari araçlar başı çekmeye devam ediyor

Türkiye’nin Ocak-Haziran döneminde ticari araç üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 26 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 18 arttı. Yılın ilk yarısında, toplam ticari araç üretimi yüzde 19 seviyesinde artarken 266 bin 364 adet olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Özellikle ağır ticari araç grubunda bir önceki yıla göre artış gerçekleşmesine rağmen baz etkisi dikkate alındığında 2015 yılına göre kamyon pazarı yüzde 30, otobüs ve midibüs pazarı yüzde 53 oranında daraldı.

Yılın ilk altı ayında otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 1,2 artarak 466 bin 995 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 9 azalarak 271 bin 54 adet oldu. Aynı dönemde, traktör ihracatı da yüzde 13 artarak 8 bin 906 adet olarak kayıtlara geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Haziran döneminde toplam ihracattan aldığı yüzde 12,1 pay ile sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı.