reklamı kapat

POPÜLER

Otonom Daimler Trucks Freightliner eCascadia

Otonom Daimler Trucks Freightliner eCascadia tanıtıldı

Otonom Daimler Trucks Freightliner eCascadia tanıtıldı. Elektrikli kamyon bir teknoloji gösterimi odağına sahip.

Tamamen elektrikli bir temel üzerine kurulan ve otonom yani sürücüsü olarak hareket edebilen Daimler Trucks Freightliner eCascadia, normal Freightliner eCascadia’yı temel alıyor ve taşıdığı sensörler, kameralar ve özel işlem birimiyle “Seviye 4” otonom / sürücüsüz kullanım getiriyor. Yazılım tarafında Torc Robotics firmasının destek sağladığı model henüz satışa sunulmayacak, onun için ABD özelinde 2027 yılının beklenmesi gerekecek. 370 km gibi düşük bir menzil değerine sahip olan dev araç, şu aşamada bir teknoloji demosu olarak kullanılacak ve birçok farklı testte aktif olarak yer alacak. Bu alanda başka kategorilerde de çalışmalar yapılıyor. Örneğin bundan önce Karsan Otonom e-ATAK dikkat çekmişti, otonom araç hakkında yapılan resmi açıklamada şunlara yer verilmişti: “‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olma vizyonu ile ileri teknolojili mobilite çözümleri sunan Karsan, Avrupa’nın ulaşım altyapısını elektrikli ve otonom araçlarıyla yenilemeye devam ediyor. Bu kapsamda Karsan, İskandinav ülkelerinin en büyük toplu taşıma otoritelerinden biri olan Norveçli VY Grup ile geçtiğimiz Kasım ayında otonom araç satış sözleşmesi imzalamıştı. Şimdi ise Karsan, anlaşma kapsamında VY Grup’a Finlandiya’nın REMOTED firmasına Tampere şehrinde kullanılmak üzere 1 adet 8 metrelik Otonom e-ATAK teslim etti.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karsan’ın ADASTEC iş birliği ile geliştirdiği sürücüsüz modeli Otonom e-ATAK’ın, Michigan Eyalet Üniversitesi ve Stavanger’ın ardından Finlandiya’nın da ilk yolcu taşıyan ve gerçek yol koşullarında kullanım gösterecek tam boy sürücüsüz otobüsü olacağını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “İskandinav ülkelerinde Karsan ilkleri başarmaya devam ediyor. Bu kapsamda bir ilki daha gerçekleştirerek Finlandiya’nın ilk otonom araç projesini hayata geçiriyoruz. ADASTEC iş birliği ile geliştirdiğimiz, Karsan Otonom e-ATAK, şimdi de Tampere şehrinde hizmet verecek.

Avrupa başta olmak üzere dünyanın ulaşım altyapısını elektrikli ve otonom araçlarımızla dönüştürmeye devam ediyoruz. Karsan planladığı satış stratejileri ile her pazarda ilkleri başarmaya devam ediyor. Bu yeni proje ile de toplu taşıma çözümlerinde Tampere şehrini de bir adım öne geçiriyoruz. İskandinav pazarlarında otonom ve elektrikli araçlarımızla toplu taşıma sorunlarına öncelikli çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz” demişti.

ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise, “Karsan ve Applied Autonomy ile kurduğumuz sağlam iş birliğimiz çerçevesinde, projemizi hayata geçirmemize imkân tanıdığı ve vizyonumuza güvendiği için REMOTED’a teşekkür ederiz. Güvenlik ve verimliliği her koşulda ön planda tutan teknolojimiz, mevcut iş birliklerimizin gücünü sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda geleceğin ulaşım çözümlerine dair ortak vizyonumuzu da somutlaştırıyor” açıklamalarında bulunmıştı.

Daimler Trucks Freightliner eCascadia yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli