reklamı kapat

POPÜLER

kargo bisikleti

Şehir içinde yük taşımak için oldukça büyük bir elektrik destekli kargo bisikleti hazırlandı [Video]

Şehir içinde yük taşımak için büyük bir kargo bisikleti hazırlandı. ePack adı verilen araç temiz gelecek için ilginç bir çözüm oluyor.

Piyasada şu an çok sayıda kargo bisikleti bulunuyor ancak mevcut çözümler genelde ufak oluyor. Tanıtım videosunu yukarıda görebileceğiniz ePack ise oldukça büyük bir seçenek konumunda. Adeta ufak bir kamyonet gibi tasarlanan modelin arkasında Cityshuttle yer alıyor, araç 4.000 litre’lik bir maksimum kargo hacmine sahip ve toplamda 350 kg yükün altından kalkabiliyor. Büyük bir model olduğundan iki adet 250W’lık elektrik motoru ile desteklenen ve pedal desteğiyle beraber yasal limitler çerçevesinde 25 km/s hıza çıkabilen ePack, çıkarılabilir batarya paketi ile maksimumda 100 km kadar bir menzil sunuyor. GECO adı verilen yolcu taşıyabilen versiyonunun yıl sonunda Londra’da kullanıma sunulacağı aktarılan ePack, şimdilik satılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce IKEA’nın yurt dışında elektrikli kargo bisikleti kullanmaya başlaması ses getirmişti. Farklı ülkelerde yer alan bazı IKEA mağazaları, pilot program kapsamında kısa mesafeli ürünlerini elektrikli kargo bisikletleriyle taşımaya başladı. Firmanın renklerini taşıyan bu bisikletlerin arkasında görebileceğiniz büyük bir taşıma bölümü yer alıyor. Bunun dışını mantıklı bir adım atarak güneş panelleriyle donatan firma, süreci pilot testlerden olumlu geri dönüş alırsa daha geniş hale getirmek istiyor. Ürünlerinin kutuları ciddi şekilde ufak olduğundan bu bisiklet modeliyle çok sayıda ürünü taşıyabildiklerini belirten IKEA, bisiklet atılımı hakkında özel olarak şunu aktarıyor:

“Bu bisiklet IKEA ürün yelpazesinin yaklaşık yüzde 90’ını taşıyabiliyor ve modern dizel kamyonetlere göre yüzde 98 daha az CO2 salınımı yapıyor. IKEA olarak müşterilerimize sunduğumuz hizmeti daha sürdürülebilir, uygun fiyatlı ve erişilebilir bir bakış açısıyla geliştirmenin yeni yollarını keşfetmek oldukça önemli. Güneş enerjisiyle çalışan kargo bisikleti tüm bunları fazlasıyla sağlıyor.”

SunRider olarak geçen elektrikli kargo bisikleti firmaya göre yaklaşık 100 km menzil getiriyor ve toplam 150 kg yük taşıyabiliyor. Tek seferde birden fazla sipariş ile yüklenebilen bisiklet, kullanışlı ve aynı zamanda süspansiyon sistemleriyle sürücüsü için konforlu görünüyor.

Kargo bisikleti yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER