reklamı kapat

POPÜLER

Oyun karakterleri nihayet kıyafet giymeyi öğreniyor [Video]

Günümüz oyunları öyle bir seviyeye geldi ki artık ekran görüntülerini gerçek hayatla kıyaslamakta hiçbir sakınca görmüyoruz. Hatta bazen güzelliğine dalıp hikayeyi takip etmeyi bırakıyor ve çevre detaylarına göz atmaya başlayabiliyoruz. Fakat teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin halen oyunlarda yapılamayan bazı animasyonlar bulunuyor. Bunlardan biri olan kıyafet giyme animasyonu, geliştirilen yeni teknoloji ile yakın zamanda oyunlardaki yerini alacak gibi görünüyor.

Oyunlarda bir kıyafet giymemiz gerektiğinde ya giyeceğimiz kıyafet bir anda üzerimizde belirir ya da bu sahneyi göstermemek için ekran karartılarak kıyafet giyme sesleri verilir. Bunun küçük yaştaki oyuncular göz önünde bulundurarak yapıldığını düşünebilirsiniz ancak aslında olay çok daha farklı. Bu zamana kadar karakterlerin kendi kıyafetlerini giymesi mümkün olmuyordu. Yapılan animasyonlar çok yapay duruyor ve bol bol grafik hataları meydana geliyordu.

Georgia Teknoloji Enstitüsü işte bu konu üzerinde uzun süren çalışmalar yürüttü ve geliştirdiği animasyonlarla karakterlerin kıyafetlerini giyebilmesini mümkün hale getirdi. Videoda kıyafetlerin hareketleri fizik motoru tarafından yapılırken karakterin kıyafeti giyme animasyonu elle yapılmış. Ortaya ise gayet başarılı bir sonuç çıkmış. Şu anda teknolojinin tam anlamıyla ne zaman kullanılabilir bir hale geleceği bilinmiyor. Ancak oyun karakterlerimizin kıyafet giymeyi öğrenmesi için çok fazla beklememize gerek kalmayacağa benziyor.