reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Panasonic HM-TA1

HM-TA1 elimize geçtiğinde menüsünü biraz karıştırdık. Gördük ki oldukça sade. Tasarımı da pek öyle aman aman değil. “Bu mudur yani?” dedik, Full HD video kaydı yapan sıradan bir kamera sandık onu. Ancak kullanmaya başlayıp da sunduğu kolaylıkları görünce yanıldığımızı anladık. Ortalama bir cep telefonu boyutlarına sahip olan kamera, kesinlikle boyundan büyük işler başarıyor.

Advertisement

FULL HD VİDEO KAYDI
İlk olarak kameranın video kayıt özelliklerine değinelim. HM-TA1; 1080p, 720p, 480p ve Mac ile uyumlu 540p video kaydı yapabiliyor. Çektiği görüntülerin kalitesi de oldukça iyi. Görüntü kaydı yaparken ve kaydettiğiniz videoları izlerken 2 inçlik LCD ekranı kullanıyorsunuz. Ekran belki biraz küçük ama çok iyi iş görüyor. Kameranın üzerindeki LED ışık, karanlık ortamlarda yakındaki nesne ve kişileri kayda alırken işe yarıyor ama kayıt kalitesinde büyük bir fark yaratmıyor. HM-TA1’de video kaydı için siyah/beyaz, sepya ve yüz hatlarını yumuşatma modları mevcut. Bu modlar kamera ile fotoğraf çekerken de kullanılabiliyor. Yeri gelmişken belirtelim, kameranın fotoğraf performansı pek tatmin edici değil.

DAHİLİ USB BAĞLANTISI
Gelelim kameranın diğer özelliklerine. Bunlardan ilki ve en işe yarayanı, üzerindeki dahili USB bağlantısı. Bu bağlantı sayesinde hiçbir kabloya ihtiyaç duymadan HM-TA1’i doğrudan bilgisayarınıza bağlayabilir ve görüntülerinizi aktarabilirsiniz. Kameranın bir artısı da Skype ile birlikte kullanıldığında Webcam fonksiyonuna sahip olması. Bunun için kamerayı USB ile bilgisayara bağlayıp Skype üzerinden kamera olarak HM-TA1’i seçmeniz yeterli. HM-TA1’in beraberinde gelen HD Writer PE yazılımı da kullanımı bir hayli kolaylaştırıyor.
Bu yazılım aracılığıyla kamera ve bilgisayar arasında içerik aktarmak çok pratik. HD Writer PE ile videolarınızı Facebook veya YouTube’a göndermeniz mümkün. Kameranın pil ömrü oldukça tatminkar. Full HD video kaydında pil ömrü 1 saat 20 dakikaya kadar çıkabiliyor.

HER YERDE YANINIZDA
HM-TA1’in kutusundan çıkan AV kablosu, kaydettiğiniz videoları uyum sorunu yaşamadan her türlü televizyonda izlemenize imkan veriyor. Yine AV kablosunu kullanarak kayıt esnasında kamera vizörü olarak televizyonunuzu kullanabiliyorsunuz. Kameranın dil seçenekleri arasında Türkçe de yer alıyor. Peki HM-TA1’in hiç mi kötü yanı, eksi özelliği yok? Yalnızca kasasını saran metalik kısmın parmak izi tutuyor oluşu ve menüye girebilmek için kayıt modunda olma zorunluluğu, eksileri arasında sayılabilir belki. Bunların da pek önemli olmadığını söylemek gerek. Eğer niyetiniz küçük ve fonksiyonel bir video kamera almaksa ilk seçeneklerinizden biri kesinlikle HM-TA1 olmalı. Beklentilerinizi karşılayacağı kesin. Ayrıca kullanmaya başladıktan sonra yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir oyuncağa dönüşüyor. Denedik, biliyoruz.

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Kullanım kalaylığı, küçük boyutları, Full HD çekim yapması, webcam olarak kullanılabilmesi.

EKSİLER
Kasasının metalik kısımlarının parmak izi tutuyor oluşu, fotoğraf kalitesi.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 1080p, 720p, 540p ve 480p

Görüntü Sensörü
• 1/4.1 inç MOS

Zoom
• 4x dijital

Ekran
• 2 inç

Kayıt Formatları
• MPEG-4 AVC/H.264, JPEG

Hafıza
• SDXC/SDHC/SD

Bağlantılar
• USB
• AV

Boyutlar
• 53 x 104 x 17.8 mm

Ağırlık
• 93 gram