reklamı kapat

POPÜLER

Paper, ilk günden Facebook’un başını derde soktu

Uygulamanın yaratıcısı FiftyThree‘nin, Facebook’un aynı isimli uygulamasını tanıtmasının ardından nasıl bir tavır alacağı merak konusu olmuştu. Bu merak fazla uzun sürmedi ve FiftyThree’nin CEO’su Georg Petschnigg, açık bir şekilde Facebook’tan yeni uygulamasının adını değiştirmesini talep etti. Ancak Petscnigg’in yayınladığı resmi blog yazısına göre Facebook, bunu yapmak istemediğini ve daha önceden haber vermedikleri için üzgün olduklarını belirtmekle yetindi.


FIFTYTHREE İLK YASAL ADIMI ATTI
FiftyThree isim hakkını korumak üzere ilk yasal adımı atarak Paper adını ABD Patent ve Marka Ofisi’ne tam da Facebook’un kendi uygulamasını duyurduğu gün olan 30 ocakta kaydettirdi. Resmi kayıtlarda açıklama olarak “Akıllı telefonlara ve tabletlere yönelik bilgisayar uygulama yazılımı, stylus veya parmak aracılığıyla akıllı telefon ve tabletlerde yazı yazmak amaçlı yazılım” tanımlaması yer alıyor. Her ne kadar Facebook’un uygulaması yazı yazma özelliğine yönelik tasarlanmamış olsa da FiftyThree’ye göre her iki uygulamanın da benzer yaratıcı değerlere sahip olması karışıklık yaratıyor.

Şu an için gelecekte izleyecekleri yola dair bir ip ucu vermeyen FiftyThree’nin, Facebook’tan bekledikleri yönde bir adım gelmemesi halinde isim hakkına yönelik dava açmasına kesin gözüyle bakılıyor. 2013 yılında 15 milyon dolarlık fon desteği sağlayan FiftyThree’nin Paper uygulaması 2012 yılından beri App Store’da bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER