reklamı kapat

POPÜLER

Porsche 911 Speedster Concept

Pazar şekeri; 70. yaşını kutlayan Porsche, 911 Speedster Concept ile ilk modeline selam gönderiyor [Video]

Tasarımı ve motor teknolojileriyle kendi gelenekleri oluşturmayı başarmış sayılı üreticiden birisi olan Porsche, yıl dönümünü 911 Speedster Concept ile taçlandırdı.

İkinci Dünya Savaşı‘nın Almanya cephesindeki en önemli aktörlerinden bir tanesi hiç şüphesiz Ferdinand Porsche‘ydi. Volkswagen Beetle‘ın üretim sürecine doğrudan katkı sağlamasının dışında ordu için önemli tank modellerinde imzası bulunan Porsche, savaşın sona ermesinin ardından ortaya çıkan markalara 1948 yılı itibarıyla katıldı. Lamborghini örneğinde olduğu gibi savaş sonrası ortaya çıkan erzak ihtiyacının karşılanması adına traktör üretimi de gerçekleştiren marka, binek otomobildeki miladını 356 Speedster modeliyle gerçekleştirdi. 60’lı yılların ortalarında doğru da bugün dünyanın en kült modellerinden birisi olan 911’i oyuna süren Porsche, boxer motor geleneğiyle de pek çok markadan sıyrılmayı başardı. 2018 itibarıyla 70. yaşını kutlayan Alman üretici, bunu 911 Speedster Concept adını verdiği özel projeyle kutluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Müzeye kaldırılacak

Sadece tek bir örneği olan ve seri üretime geçirilmeyeceğini bildiğimiz proje, son jenerasyon 911 üzerine geliştiriliyor. Kaputunun altında GT3’de gördüğümüz 4.0 litrelik altı silindirli makinenin kullanıldığı 911 Speedster, yaklaşık 500 beygir gibi bir güçle asfalta iniyor. 6 ileri değerli manuel şanzımanla kombin edilen modelde bu güç arka tekerleklerden yere aktarılmakta. Tasarımsal olarak bir Speedster modelinin gerektirdiği ön cam ve arka panel detaylarının başarılı şekilde uygulandığı modelde karbon fiber parçaların yoğunluğu da dikkatlerden kaçmıyor. Titanyum egzoz sisteminin tercih edildiği detaylar arasında, Talbot tipi aynaların kullanılmış olması bizim en çok sevdiğimiz nokta oldu. Kapılarında yıl dönümü simgeleyen rakamların kullanıldığı bu özel proje, Porsche müzesinde sergilenmek üzere yerini alacak.