reklamı kapat

POPÜLER

Tutku kaza dinlemiyor; sınırlı üretim Porsche 959 Komfort yarım milyon dolara alıcı bulacak!

Amerika’da düzenlenen açık artırma sırasında sahnede olan Porsche 959, ciddi hasarına rağmen yarım milyon dolara yakın bir rakamla alıcı bulacak gibi görünüyor.

Koleksiyonerlerin özel olarak ilgi alanlarına giren markalardan birisi olan Porsche, bazı modelleriyle bu ilginin en üst noktalarında yer alır. 356 Speedster ve ikonik 911 ailesini bu başlık altına almak konusunda hiç zorluk çekmiyoruz. Yıllar ilerledikçe iyi kondisyonda olan örneklerin milyon dolarla telaffuz edildiği günümüzde bazı satış örnekleriyse işin boyutunun hangi seviye olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor. Amerika’da düzenlenen Monterey Car Week kapsamında düzenlenen açık artırma etkinliğinde sahneye çıkan Porsche 959, daha önceden gördüklerimizden “biraz” farklı bir duruma sahip. Yaptığı kazadan ötürü ön bölümü büyük oranda zarar gören aracı bu halde satışa çıkartan müzayede ekibi, buna rağmen koleksiyonlerden çok ciddi bir ilgi bekliyor. Bu ilginin seviyesi ise yarım milyon dolar kadar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorda hasar yok

80’li yılların ortalarından 90’ların başına kadar üretilen, bu süreçte Porsche motor sporlarında da temsil eden 959, şu anda karşımızda 1987 model yıllı versiyonuyla duruyor. Hasar nedeni olarak aracın ağaca çarptığını vurgulayan satış ekibi, tampon ızgara ve kaputun değişmesi gerektiğinin altını çiziyor. Motorunun arka bölümde konumlanmasından ötürü herhangi bir hasar görmediği Porsche 959, şu anda tekerlekli bir platform üzerinde hareket ettiriliyor. Toplamda sadece 200 adet üretilen Komfort versiyonu olmasından ötürü kazalı olmasına rağmen ciddi rakamlara alıcı bulan aracın sadece 5.900 kilometrede olması da bu rakamların dile getirilmesindeki etkenlerden. Halihazırda 467.000 dolar gibi bir rakamda olan teklifin 500.000 doların üzerinde çıkması bekleniyor.