reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Type 64

Porsche Type 64 satılamadı; merakla beklenen açık artırmada büyük kriz

Amerika’da düzenlenen etkinlikte yaşanan inanılmaz rakamsal hatalar, Porsche Type 64 için gözlerini dört açan ciddi koleksiyonerleri hayal kırıklığına uğrattı.

İlk kez geçtiğimiz mayıs ayında karşımıza çıkan ve kısa sürede tüm dünyadaki basının ilgi odağı haline gelen Porsche Type 64, gerçek bir tarih hazinesi olarak akıllarımızda yer edindi. Bizzat Ferdinand Porsche tarafından üretilen ve markanın ilk gayrı resmi modeli olarak kabul edilen Type 64’ün kalan eşsiz örneği için merakla beklenen gün gelip çattı. Montenerey Car Week 2019 kapsamında açıka artırma usulüyle satışa sunulacağını bildiğimiz modelin 20 milyon dolar seviyelerinde alıcı bulması bekleniyordu. Organizasyonun başlayıp sıra Type 64’e gelmesiyle birlikte salonda bulunan meraklıları buz kestiren bir tablo ekranlara yansıdı. Herkesin gözlerini diktiği ekranlarda beliren yanlış rakamlar dizisi, Nazi dünyasından kalan bu efsanenin satılamamasına neden oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche Type 64 listelerde hala satılık

Kaliforniya’da RM Sotheby tarafından düzenlenen açık artırma etkinliği bu zamana kadar eşine rastlanmamış fiyat hatasına sahne oldu. Bloomberg tarafından detayları aktarılan olayda 20 milyon dolara satılması beklenen otomobil için başlangıç teklif seviyesi 30 milyon dolar olarak ekranlara yansıdı. Katılımcıların görmesiyle birlikte aynı saniye içerisinde şok olmasına neden olan değer herkesin kafasında “bu bir şaka mı?” sorusunu da canlandırmış olmalı. Hata zinciri sadece bununla kaldığını düşünüyorsanız ikinci kademeye hazır olmanızı öneriyoruz. 30 milyon dolar karmaşasının ardından yeni teklif olarak ekranlara 70 milyon doların yansımasıyla birlikte kalabalığın bir kısmının güldüğü, bir kısmının telefonlarını çıkarıp fotoğraf çekmeye başladığı ve bir kısmının da sinirlenerek etkinliği terk ettiği kaynaklara yansıdı. Hatanın geç de olsa fark edilmesinin ve doğru rakam olan 17 milyon doların ekrana yansıtılmasına rağmen kalabalıktan başka herhangi bir teklifin iletilmemesi karışık olan havayı iyice hararetlendirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açık artırmanın sona ermesiyle birlikte olayı “talihsiz bir kaza” olarak nitelendiren yetkililer, katılımcıları yatıştırmayı pek de başarabilmişe benzemiyor. Bir çok kişi için “büyük bir çuvallama” olarak değerlendirilen Type 64 satışı 17 milyon dolar ile tamamlanmış olsa da, otomobilin listede hala satılık olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Beklenilenden yaklaşık 3 milyon dolar aşağıda olması ve daha yüksek potansiyel barındırmasından ötürü, Type 64’ün önümüzdeki süreçte tekrar sahne alıp almayacağı da merak konusu.