reklamı kapat

POPÜLER

1939 Bentley Corniche

Bir eşsiz klasik daha hayata döndü; nefes kesen 1939 Bentley Corniche ile tanışın

Mulliner departmanı tarafından orijinal çizimleri ve donanımlarına sadık kalınarak baştan yaratılan 1939 Bentley Corniche, 100. yıl kutlamalarının en anlamlı işlerinden.

Otomobil üreticilerinin elektrik dönüşümündeki adımlarını hızlandırdığı ve bu kapsamda modellerini daha hızlı şekilde çeşitlendirdiği 2019 yılı, klasikleri de çok fazla konuştuğumuz bir dönem olmaya devam ediyor. Porsche, Jaguar ve Land Rover gibi markaların tarihlerinde yer edinmiş modelleri departmanları aracılığıyla hayata dönüştürdüğü sürece Bentley de nefis bir işle dahil oluyor. Mulliner departmanı tarafından II. Dünya Savaşı‘nın kayıp hazinelerinden birisi olan hayata döndürülen 1939 model Corniche, önümüzdeki ay düzenlenecek etkinlikle sergilenmeye çıkacak. Otomobilin getirildiği nokta için fabrika çıkış demek hiç de yanlış olmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1939 Bentley Corniche macerasından detaylar

Corniche macerasının detaylarına baktığımızda otomobilin kendi içerisindeki bilinmezlik kadar, projenin başlangıcında da dikkat çekiyor. Üretilen tek versiyonuyla o dönemki test sürüşü sırasında bir trafik kazanın merkezinde yer alan otomobil, savaş atmasoferinde meydana gelen bombardımanlardan nasibini almaktan kurtulamamış. Benzer dönemlerde sunulan Embiricos 4¼ Litre modelinin performansı artırılmış versiyonu olarak tarihteki yerini koruyan modelden yeniden inşa sürecinin ise 2001 yılında başladığını görüyoruz. Markanın kurucusu Walter Owen Bentyley‘nin vakfı tarafından teşvik edilen bu yeniden doğuş sürecinin tamamlanması ise 100. yıl dönümünün kutlamalarına bitmiş şekilde karşımızda duruyor. Kendi kadar özel olan “Imperial Maroon” adındaki rengin kodlarına kadar tutturulması için dahi ciddi çalışmaların yapıldığına vurgu yapılan Corniche’in kokpiti de döneminde kullanılan malzemelere sadık kalınarak tamamlanmış durumda. Tarihte sadece bir tane örneği bulunan, gövde içerisine girmeye başlayan far tasarımı döneminin öncülerinden olan Bentley Corniche, İngiltere’de düzenlenecek Salon Privé etkinliğinde sahneye çıkacak.