reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei işletim sistemi HarmonyOS tanıtıldı; işte gelen ilk bilgiler

Huawei Geliştiriciler Konferansı kapsamında çok önemli bir duyuru yapıldı. Şirket HarmonyOS adını verdiği kendi işletim sistemini duyurdu. İşte detaylar;

Farklı pazarlarda farklı isimler altında gelebileceği tahmin edilen Huawei HarmonyOS, teknoloji dünyasına bomba gibi düşmüş durumda. Huawei Geliştiriciler Konferansı’nın en başında lanse edilen işletim sistemi, firmanın şu an için direkt olarak Android’in yerini alması için geliştirdiği bir sürüm değil. Biliyorsunuz firma Amerika sorunları yüzünden son nokta konulana kadar gelecek telefonlarında Android’i kullanmaya devam etmek istiyor. Ancak Android giderse alternatif artık hazır gibi görünüyor. Bu yeni işletim sistemi daha geniş çaplı olarak düşünülüyor. Firmanın yazılımsal açıdan bağımsız hale gelmek için planladığı ve uzun süredir üzerinde çalıştığı HarmonyOS, “akıllı telefonlardan, akıllı hoparlörlere, akıllı televizyonlardan IoT cihazlara ve bilgisayarlara kadar” çok geniş bir kapsama alanıyla yolda bulunuyor. Bu işletim sistemini kullanan ilk ürünün Honor Vision televizyon modeli olacağı aktarılıyor. Benzerlerinden çok daha hızlı çalışan sistemin, her yıl yeni sürümler ile yenileceğin de gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS açık kaynak yapılı

Bu da sistemi başka firmaların da kullanabileceğini ve kullanıcıların dahi geliştirmeler yapabileceğini gösteriyor. Uygulama geliştirme sürecinde ARK Compiler’ın kullanılacağı ve “Kotlin, Java, Javascript, C, ve C++” dillerine destek verdiği söylenen işletim sisteminin, çok ama çok düşük cihazlarda dahi performanslı olarak çalışacak bir altyapı üstüne kurulduğu özellikle belirtiliyor. Android uygulamalarının kendisine dönüşümü çok kolay olacal denilen sürüm, gerçekten çok büyük merak uyandırmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Twitter’ın çok faydalı yeni özelliği