reklamı kapat

POPÜLER

Sınırlı üretim adetleriyle gelen şaheser; Bentley Mulliner Bacalar

Cenevre Otomobil Fuarı’nın iptali için meraklılarını en çok üzecek otomobillerden birisi olacak Bentley Mulliner Bacalar, nefes kesen dinamikleriyle karşımızda.

Ürün gamındaki değişimle son yıllarda Aston Martin gibi çok ciddi bir evrim içerisinde olan Bentley, aslında bu dönüşümün sinyallerini süreç içerisinde konseptleri üzerinden verdi. Elektrikli modellerin de içerisinde bulunduğu vizyonun tasarım bazında üretim versiyonlara uzamasıysa çok uzun sürmedi. Bugün eşsiz bir karakter çizgisiyle Mulliner departmanı tarafından karşımıza çıkarılan Bacalar modeli de bunun gerçekten takdir edilesi örneklerinden olacak. Geçtiğimiz yıl tanıtılan EXP 100 GT konseptinden izler taşıyan Bentley Mulliner Bacalar, adını Meksika’nın Yutakan bölgesinde yer alan yarımadadan alıyor. Adanın esintisini ise üstü açık dinamiklerden almak gayet hoş olacak gibi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bentley Mulliner Bacalar performans bazında da ileride

Toplamda sadece 12 adet üretileceği açıklanan modelin altyapısı Continental Convertible üzerine kurulu. Lakin bir altyapının bu kadar başarılı görkemli bir şekilde dönüştürülüşünü görmek aklımıza Alfa Romeo Disco Volente‘yi getirmedi destek yalan olur. Bacalar’ı Conti’den ayıran en büyük özellik aslında ışıklandırma grubu ve tampon gibi temel parçalar üzerinden kolaylıkla fark ediliyor. Standart olarak gelen 22 inçlik devasa jantların kesimleri de en az otomobilin genel yapısı kadar etkileyici.

Modelin motor bölümünde ise 6.0 litrelik on iki silindirli bir makine kullanılıyor. 8 ileri çift kavrama şanzımanla kombin edilen bu ünite 650 beygir güç ve 900 Nm torkla araca entegre ediliyor. Bu rakam Conti GT ailesinden yaklaşık 25 beygir daha ileride. 48V başlangıç jeneratör hibrit sisteminin de yine motor işleyişinde yer aldığını belirtmeden geçmeyelim. 1930’ların ardından Bentley’nin ilk iki kişilik otomobillerinden birisi olarak kayıtlara geçecek olan Bacalar’ın son dönemlerdeki en etkileyici model olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.