reklamı kapat

POPÜLER

Koenigsegg Gemera

Markasının ilk dört kişilik otomobili Koenigsegg Gemera ile tanışın

Dijital lansman kapsamında marka CEO’su Christian von Koenigsegg tarafından tanıtılan Koenigsegg Gemera, motor teknolojisiyle kendisine hayran bırakıyor.

Koenigsegg, geçtiğimiz yıllarda Bugatti ile girdiği 0-400-0 yarışından beridir kelimenin tam anlamıyla süper otomobil heyecanının tadını damaklarda bıraktı. Bir süredir kendi içerisinde yeni bir proje üzerinde çalıştığına dair bilgiler üzerinden gündeme gelen İsveç merkezli üretici, “ağzındaki baklayı” çıkarttı. Cenevre’nin iptal olmasıyla birlikte dijital lansmanlara tanıtılan isimlerden birisi olarak karşımıza çıkan Koenigsegg Gemera, markanın ilk dört kişilik otomobili olarak yeni bir milat noktasını da temsil ediyor. CEO Christian von Koenigsegg’in Mega-GT olarak nitelendirdiği otomobil beraberinde hibrit motor teknolojisini de getirerek, karbon emisyonu bazında nispeten daha çevreci bir canavar olmayı umuyor.

Koenigsegg Gemera teknik özellikleri

Söz konusu bir Koenigsegg olduğu için gözlerimiz ilk olarak teknik tabloya bakmadan kendisini alamıyor. Açıklanan resmi verilere göre Gemera, içten yanmalı ve elektrik bileşeniyle birlikte 1.700 beygir güç ve 3.500 Nm tork değerleriyle asfalta inecek. Markanın bu yeni ünitesi sadece rakamlarını verip üzerinde geçebileceğimiz kadar basit değil. Biraz daha bileşenlerine ayırdığımızda, içtemn yanmalı ayağında 2.0 litrelik twin-turbo destekli bir ünitenin kullanıldığını görüyoruz. Sadece üç silindirli olan bu ünite tek başına 600 beygir güç ve 600 Nm tork gibi gerçekten inanılmaz değerler üretiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altyapıya entegre edilen üç elektrik motoru ise kombinasyonda 1.100 beygirlik destek sağlıyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte otomobilin 0’dan 100’e hızlanması sadece 1,9 saniye sürerken, Koenigsegg yeni bir 0-400 rekoruna da göz kırpıyor. .Gemera’nın saf elektrik modunda 300 km/s‘e kadar çıkabilmesi ve 50 km menzil sunması da takdir edilesi diğer noktalarından. Karbon monokok şasi üzerine geliştirilen otomobilde kullanılan tork iletim teknolojili 4×4 sistemi, yüksek rijitlik değeriyle birleşince özellikle virajlarda çok iddialı bir deneyimin kullanıcıları beklediğini de söylemek mümkün. Toplamda sadece 300 adet üretileceği açıklanan Gemera’nın yaklaşık 1 milyon dolarlık etikete sahip olması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

21. yüzyılın süper otomobili Czinger 21C