reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Type 64

Her parçasıyla hazine; tarihin saklı efsanesi Porsche Type 64 satışa çıkıyor

15 Mayıs’ta düzenlenecek etkinlikle satışa sunulacak Porsche Type 64, Alman otomobil tarihinin temel taşlarından birisi olarak sahneye çıkacak.

Volkswagen Beetle ile tarih sahnesindeki ününe kavuşan Ferdinand Porsche, o yıllarda hayata geçirdiği projelerle hep zamanın ilerisinde işlere imza attı. Geriye dönüp baktığımızda traktör üretimi gerçekleştiren bir şirket olarak da ayrı bir kimlik barındıran markanın miladı olarak ise 356 modeli pek kişi tarafından kabul görmekte. 1948 yılında üretim sürecine başlanan bu modelle birlikte doğrudan motor sporları deneyimleri de başlayan Porsche tarihi için altın niteliği taşıyan bir hikaye, her parçası ayrı bir hazine olarak bugün karşımızda duruyor. Üzerinde markasının rozetini taşıyan ilk otomobil, bir başka deyişle var olan en eski Porsche olarak kabul edebileceğimiz Type 64 önümüzdeki günlerde açık artırma usulüyle satışa sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche Type 64 arkasındaki macera

Porsche Type 64, model yılı 1939 olarak kayıtlara geçen bir otomobil olarak tarihteki yerini koruyor. Bu otomobilin bir dönem doğrudan Ferdinand Porsche ve oğlu Ferry Porsche tarafından şahsi araç olarak kullaması da, onu özel olarak nitelendirmemizdeki önemli sebeplerden bir tanesi. Toplamda sadece üç örneği üretilen Type 64’ün oluşum süreci, aslında doğrudan Beetle ile bağlantılı. Çıkış felsefesi savaşta kullanılmak üzere olan bir otomobilin yarışlara katılacak hızlı bir versiyonunun Volkswagen tarafından talep edilmesiyle, bu özel aracın hikayesi başlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarım detaylarından da net bir şekilde görüldüğü gibi tamamen aerodinamik kriterler dikkate alınarak bir araya getirilen Type 64, aslında motoru ve süspansiyon sistemini Type 1 ile paylaşıyor. Aracı ayrı noktaya konumlandırılan parça ise havacılık endüstrisinden esinlenilen gövde yapısı. Yapılan tüm geliştirmelerin ardındansa ortaya bu ikonik karakter ve 32 beygirlik bir güç çıkıyor. Planlama üzerinden iki örneğinin daha imal edilmesi gereken otomobil için hareketli günler yeni başlarken, 2. Dünya Savaşı ilan edildiğini ve üretilen tek Type 64’ün Alman ordusunun malı haline getirildiğini görüyoruz.

Savaşın acımasız yanına rağmen kalan iki örneği üretmeyi başaran Ferry Porsche’nin bu çabasının kalmadığını da söyleyebiliriz. Üretilen üç Type 64’ten sadece bir tanesi kelimenin tam anlamıyla o cehennemden çıkarken, Porsche yazısını da ilk kez bir otomobil üzerinde bu sayede görebiliyoruz. Otomobil 1947 yılında Pinin Farina tarafından restore edilerek, Porsche’nin gerçek anlamda bir marka olmasını sağlayan 356 ile yan yana gelme şansını elde ediyor. Aslında Type 64, Beetle ile başlayıp 356 ile oluşumunu tamamlayan bir efsanenin köprüsü olarak da nitelendirilebilir. RM Sotheby tarafından önümüzdeki ay içerisinde satışa sunulacak olan bu eşsiz otomobilin kaç milyon dolara alıcı bulacağıysa merak konusu.

İlginizi çekebilir

Gelmiş geçmiş en yüksek sese sahip Porsche modelleri