reklamı kapat

POPÜLER

Porsche

Tarihten gelen Speedster esintisi; Porsche 981 Bergspyder

Üretime taşınmayan bir yarışçı olan 909 Bergspyder’ın genlerini taşıyan Porsche 981, klasik otomobil meraklılarının ilgisini çekecek.

Porsche son birkaç haftadır yeni model projelerinden çok tarihinde önemli iz bırakmış klasik modelleriyle gündeme geliyor. Aslında bunlar, elektrikli modellerin ve bili kurgu filmleri senaryolarının gerçeğe dönüşme arifelerinin konuşulduğu günlerde bizim gibi otomobil tutkunları için sakinleştirici niteliğinde. Kısa süre önce ilk otomobili Type 64‘ün geriye kalan son örneğinin satışa çıkacağını öğrendiğimiz Stuttgart merkezli üretici, bu kez kendi resmi kaynakları üzerinden yüzümüzde tebessüm yaratan bir işe imza atıyor. Geçmişinde özel olarak üretilmesinin ardından rafa kaldıran 909 Bergspyder modeli, proje kapsamında günümüz teknolojisi ve gövdesiyle bir araya geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche müzesine gidecek

Bergspyder projesinin geçmişi 60‘lı yılların sonuna dayanıyor. O dönem tırmanış yarışlarında kullanılmak üzere bir Speedster tasarlamak için işe koyulan mühendisler, 1968‘de tek kişilik bu otomobilin tanıtımını gerçekleştiriyor. Topladam sadece 384 kilogram ağırlığında olan bu otomobili beyaz ve yeşil renklerin bir araya gelmesiyle 981 Boxster olarak günümüze aktarılıyor. Hemen her karakteristik noktasıyla orijinal versiyonun izlerini taşıyan otomobilde, ön cam ve kapı kolu gibi parçaların olmaması da kesinlikle özellikle ilgi çeken noktalar arasında. Motor bölümünde 3,8 litrelik boxer makinenin kullanıldığı konsept 388 beygirlik güç ve yaklaşık 1.110 kilogramlık ağırlık değerleriyle ön plana çıkıyor. 356’nın ardından marka Porsche tarihinin önemli Speedster modellerinden biri olarak akıllarda yer edinecek olan otomobil, gösteriminin ardından müzedeki yerini alacak.

İlginizi çekebilir

Porsche “yollar” için yeni uygulama hamlesi: Roads