reklamı kapat

POPÜLER

Porsche 356

Nefes kesen detaylar; unutulmazlar arasına girecek Porsche 356 restorasyonu

05 Kasım 2018

Ünlü bir müzisyenin hayalindeki otomobili yaratma fikriyle başlayan macera, kenara not edeceğimiz Porsche 356 projesini doğurdu.

Macerasına başkalama süreci ilgi çekici isimler arasına Porsche yazmazsak, kesinlikle haksızlık etmiş oluruz. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Volkswagen Beetle’da imzası bulunan Ferdinand Porsche‘nin kendi şirketini kurmasıyla başlayan ve bir spor otomobil felsefesini barındıran marka, motor sporlarının da vazgeçilmezlerinden oldu. İlk modeli 356 ile başlayan yolculuk, standart versiyonun hemen 1 yıl sonrasında yarışlarda da başlamıştı. Sahip olduğu tasarım hatlarıyla bugün hala apayrı bir yerde konumlanan Porsche 356 ailesi, restorasyon projelerinin de pek çok kez merkezinde yer alıyor. Şu anda sizelerle paylaşmakta olduğumuz proje de son dönemlerin en iddialı işleri arasında. Amerikalı müzisyen John Oates‘in sahibi olduğu restorasyon projesi Emory Motorsports ekibi tarafından gerçekleştirildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modern dokunuşlar

1960 model yıllı 356B Cabriolet‘nun merkeze alındığı projenin çıkış noktası aslında biraz daha zahmetli aşamalarla başlıyor. Bazı bölümlerinin hasarlı olduğu söylenen 356B’de örneğin burun bölümü için 356A‘nın parçalarından faydalanılmış durumda. Aracın geri kalanı için fabrikadan çıkmışcasına ince bir işçiliğin var olduğunu da fotoğraflarda görmek fazlasıyla mümkün. Kullanılan renk seçeneğiyle de ihtişamını bir kat daha yukarı çeken 356B Cabriolet’nin motor bölümünde ise 2,4 litrelik sıralı dört silindirli bir makineye yer veriliyor. Hava soğutmalı yapıda olan bu motor 911 merkezli 5 ileri manuel şanzımanla kombin edilmiş durumda. Sürüş dinamiklerinin de hissedilir oranda değişmesi adına süspansiyonlara el atan Emory Motorsports, yine 911 tabanlı bağımsız mimariden faydalanıyor. Burada ayarlanabilir yapıda olan Koni marka setten de bahsetmezsek olmaz. Yaklaşık 840 kilogram ağırlığı bulunan otomobille ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.