reklamı kapat

POPÜLER

100.000 dolara alıcı bulması beklenen bu Lada Niva, rekor kırabilecek mi?

Ulaşılabilir olmasıyla nam salan Lada Niva, önümüzdeki ay düzenlenecek olan müzayede etkinliğindeki örneğiyle otomobil tarihine geçebilir.

1977 yılından günümüze kadar uzanan bol çamurlu macerası boyunca Lada Niva‘yı hemen hemen hep aynı tasarım felsefesi üzerine gördük. Ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan bu kompakt arazı canavarı, günümüzde satılmakta olan 2018 model yıllı versiyonlarında bile ilk dönemlerindeki karakterin devamlılığını sürdürdü. Niva’yı bunun dışında meşhur eden en önemli ikinci felsefesi ise hiç şüphesiz “ulaşılabilir” olmasıydı. Uygun fiyatın yüksek arazi kabiliyetiyle buluştuğu modelin en çok eleştirilen noktalarından birisi ciddi bir gelişme göstermeyen motoru oldu. Üretim hayatı boyunca markasını dünyanın en zorlu rallilerinden birisi olan Dakar’da bile temsil eden Niva’nın bazı versiyonları ise premium segment otomobilleri aratmayan fiyat etiketlerine sahipti. Bu zamana kadar pek fazla bilinmeyen bu parçalardan birisi, unutulmuş bir garajdan çıkartılarak önemli bir rekor eşliğinde yeni sahibi kavuşturulacak gibi görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yarış değişimleri

41 yılı geride bırakarak yollarda olmaya devam eden Niva’nın satış rekorunu ele geçirmesi beklenen resimlerde gördüğünüz bu örneği ayıran çok önemli noktalar var. Yapılan araştırmaların ardından doğrulanan bilgiye göre karşımızda duran bu Niva, 1981 yılı Paris Dakar Rallisi‘nin resmi katılımcılarından birisi. Tahmin edebileceğiniz gibi o dönemin yarış koşullarına göre değişikliklerin yapıldığı modelde; ağırlıktan tasarruf edebilmek adına güçlendirilmiş plastikten kaput ve kapı, ekstra korumalar, daha büyük bir benzin deposu, süspansiyon ve yarış kokpiti gibi farklılıklar mevcut. Açık artırma dünyasının önemli isimlerinden RMSothebys tarafından restore edilerek eski kondisyonuna getirilmesi beklenen bu özel Lada Niva örneğinin 100.000 dolar gibi bir fiyata alıcı bulabileceği konuşuluyor. 5 Eylül’de düzenlenecek organizasyondan bu beklentinin ne denli doğrulanacağını hep birlikte göreceğiz.