reklamı kapat

POPÜLER

Bir devrin sonu: Porsche 918 Spyder son kez üretildi

Porsche tarihinde bir sayfa daha kapandı. Alman otomobil devi son kez ürettiği son model süper otomobillerinden 918 Spyder‘ı artık üretmeyeceğini duyurdu.

Porsche’nin gururla bakacağı süper otomobil tarihinde birbirinden özel modeller mevcut. 904 Carrera GTS ile başlayan serüvene zamanla 959, 911 GT1 ve Carrera GT gibi nadide eserler eklendi. 2013 yılında üretilen 918 Spyder da onlardan biri oldu. Hibrit plug-in teknolojisinin aynı zamanda muazzam bir performans da sunacağının kanıtı olan 918 Spyder ne yazık ki iki yıl sonra erken emekliye ayrılıyor.

580 beygir güç üreten 4,6 litrelik V8 motora çift elektrik motorun eşlik etmesiyle 823 beygire kadar çıkabilen 918 Spyder, saatte 100 km hıza yalnızca 2,5 saniyede ulaşabiliyor. Dünyanın en hızlı seri üretim otomobillerinden biri olan Spyder’ın ulaştığı maksimum hız ise 340 km/s.

Bu denli güçlü özelliklere sahip otomobil yerini Porsche nasıl bir modelle dolduracak, gerçekten merak konusu. Geçtiğimiz hafta 919 Hybrid modelinin yanında üstü örtülü bir otomobil sergileyen Porsche, yeni nesil süper otomobilinin müjdesini vermişti. Bu gizemli otomobilin üstündeki örtünün kalkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

porsche-future-sports-car1-1