reklamı kapat

POPÜLER

Pentax Optio WG-2 GPS incelemesi

DOĞA KOŞULLARINA DAYANIKLILIK İDDİASINA SAHİP BİRÇOK MAKİNE VAR ANCAK WG-2’NİN SEVİYESİNE ULAŞABİLEN YOK. KENDİNİZE BİR MACERA ARKADAŞI ARIYORSANIZ FAZLA DÜŞÜNMEYİN

Ricoh satın almasından sonra adını daha sık duyar olduğumuz Pentax, her türlü doğa koşuluna karşı korumalı özel fotoğraf makinesinin 13’üncü versiyonuyla karşımızda. Optio WG-2 olarak adlandırılan makine, bakar bakmaz dikkat çeken parlak renk seçeneklerine ve arazi aracını andıran bir tasarıma sahip. Bu tasarımın herkese hitap ettiğini söylemek zor ancak dayanıklı olmasının en büyük nedeni de yine bu. Pentax’ın macera korumalı olarak adlandırdığı WG-2, 12 metre derinliğe kadar su altında kullanılabiliyor, 1,5 metreden düşmeye dayanıklı, -10 derece soğukta dahi sorunsuzca çalışabiliyor ve 100 kilogramlık ağırlığa direnebiliyor. Üstelik kasa toz ve kum da geçirmiyor. Yani özetle, buz mağaralarına tırmanmak veya okyanus ortasındaki Mariana çukuruna inmek gibi planlarınız yoksa, WG-2’yi aklınıza gelebilecek her yerde kullanabilirsiniz. Makineyi elinizde de taşımanız gerekmiyor. Kolay taşınabilmesi için makineyle birlikte Pentax logolu bir karabina da geliyor. Sağa sola vurmanızda sakınca yok, o yüzden makineyi çantanıza veya kemerinize bile bağlayabilirsiniz. Dahili GPS sayesinde de çektiğiniz fotoğraf ve videoların konumlarını aklınızda tutmak zorunda değilsiniz.

MOD ZENGİNİ
Tamam, olayı macera ama WG-2 teknik özellikleri vasat bir makine değil. 16 megapiksellik sensöre sahip ve bu sensörün ISO değeri 6400’e kadar çıkarılabiliyor. 5x optik zoom ile görüntüde bir bozulma olmaksızın uzaklardaki objeleri yakınlaştırarak fotoğraflayabiliyorsunuz. Pentax, fotoğraf çekim modlarında işi biraz abartmış. Gece çekiminden su altı video kaydına, çiçek çekiminden yemek çekimine ve aralıklı çekimden dijital mikroskoba kadar toplam 28 farklı mod, her türlü ortamda kullanıcıların en iyi fotoğrafı çekebilmesine imkan tanıyor. Arka yüzdeki bir düğmeye basarak gülüş yakalama ve yüz tespitini fonksiyonları devreye sokabiliyorsunuz. Gülüş yakalama açıkken, karşınızda somurtan biri gülümsediği anda makine otomatik olarak deklanşöre basıyor. Günümüz makinelerinde en çok dikkat edilen hususlardan olan otomatik odaklama WG-2’de oldukça hızlı. Ama isterseniz manuel odaklama da yapabiliyorsunuz. Bizi hayran bırakan özelliklerden biri de 1 cm mesafeden makro çekimler yapmaya izin vermesi. Gelelim sonuçlara. Yeterli ışık altında çektiğimiz fotoğraf ve videolardan memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Ancak ışık azaldı mı makinenin nefesi yeterli gelmiyor; pek detaylı olmayan, grenli fotoğraf ve videolar ortaya çıkıyor. Pentax’ın kullanıcı arayüzünde rakiplerinin biraz gerisinde olduğunu söyleyebiliriz sanırız. İkonlar ve tercih edilen renkler biraz eski moda. Ancak bu durum menülerde dolaşmak ve ayar yapmakta pek sıkıntı yaratmıyor. Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde her türlü oynamayı yapabiliyorsunuz. Renk değiştirme, çerçeve ekleme, kesme, HDR, boyut küçültme, ses notu ekleme gibi değişik birçok fonksiyonu kullanabiliyorsunuz. Özetle söyleyebiliriz ki, WG-2 iç mekandan ziyade yeterli ışığın olduğu zorlu koşullar için mevcut en iyi seçenek.