reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi Pepsi

Pepsi, Tesla Semi için ilk teslimatları beklemeye koyuldu

Pepsi, Amerika’daki tesislerinde ultra hızlı şarj noktalarının kurulumuyla birlikte Tesla Semi için geri sayım sürecine hız veriyor.

Resmi tanıtımının üzerinden geçen dört yıllık zaman dilimi içerisinde “geldi, gelecek..” diye beklediğimiz Tesla Semi için süreç nihayet sonuca ulaşmaya yakın. 2022 içerisinde ilk teslimatları üzerinden artık kullanıcılara sunulması beklenilen elektrikli kamyon için Nevada’daki tesislerde hummalı çalışmalar devam ediyor. Markanın kendine has tasarım çizgilerini bambaşka bir segmentte temsil etmeye hazırlanan Semi için test yatağı niteliğindeki ik durak ise tanıdık bir isme olacak. Amerikalı gıda devi Pepsi’nin teslimatlar için geri sayıma devam ettiği süreçte artık daha ciddi kanıtlar radarımıza takılıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi için rakamsal beklentiler hala sabit

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen son detaylarda Pepsi’nin Kaliforniya’daki deposunda Tesla Megachargers paketleri kameralara yakalandı. Bölgeye inşa süreci başlatıldığı söylenen şarj noktalarıyla birlikte uzun süren bekleyişin sona ereceğini söyleyebiliyoruz. İçecek devinin tesislerinde gerçekleştirilen altyapı çalışmalarının ardından kullanıma hazır hale gelecek olan ultra yüksek kapasiteli şarj noktaları, Tesla’nın tesislerinden de pek çok kişi için tanıdık. 1,5MW kapasiteyle kullanıma hazır olacağı söylenen yeni sistemle ilgili özellikle soğutma tarafında ne gibi değişimleri yapıldığı merak ediliyor. Önümüzdeki bir aylık süreç içerisinde ilk Semi’lerini teslim alması beklenen Pepsi’nin operasyonel faaliyetleri, aracın gerçek dünya dinamiklerindeki performans takibi için de hayati önem arz ediyor. 2017 yılında 800 kilometrelik menzil değeriyle lanse edilen Tesla Semi’de otonom sütüş nitelikleri barındıran pilot sistemi standart olarak sunulacak. Önümüzdeki süreçte aileye gelecek yeni seçeneklerle birlikte menzil değerinin 1.000 kilometreye kadar esnemesini beklediğimiz Semi, hızlı şarj sistemiyle 30 dakikalık dolumla 600 kilometreyi aşan menzil değerini yakalayabilecek. Aracın sipariş sürecine DHL ve Kanada merkezli Fortigo Freight Services gibi önemli isimlerin de dahil olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR